Izvor fotografije: Photofex_AUT / Shutterstock.com
Tri i po godine je trajao program testiranja i demonstracije niza tehnologija u pogonu na vjetar i konačno je došao do kraja, a organizatori su izvijestili da vjeruju da će ovo iskustvo pružiti kritične informacije kako bi pomogli brodarskoj industriji u usvajanju tehnologija.
Projekat WASP (Wind Assisted Ship Propulsion) finansiran je sredstvima Evropskog fonda za regionalni razvoj pružajući fokus za istraživanje, akademsku studiju te ispitivanje i ugradnju pogona potpomognutog vjetrom na brodovima koji se kreću u regiji Sjevernog mora.
Izvještavajući o završetku projekta, organizatori su konstatovali da je došlo do informacija oko odabira, ugradnje i rada tehnologije pogona vjetra, što će doprinijeti opštem razvoju sektora pomoći pri vjetroelektranama.
Ispitane su tri različite tehnologije pogona vjetra sa ukupno pet komercijalnih plovila naknadno opremljenih sistemima za pomoć pri vjetru. Sprovedena je i validacija treće strane kako bi se provjerile stvarne ostvarene uštede goriva.
Istraživači i instalacije usmjerili su se na tri tehnologije. U dva projekta instalirali su rotore u stilu Flettner-a. Osim toga, testirali su i uvlačiva i sklopiva usisna krila, kao i wingsail.
Većina plovila bili su manji priobalni brodovi veličine od 1.600 dwt do 3.600 dwt, kao i veći teretni brod od 6.500.
Najveći brod u programu bio je Copenhagen od 23.000 bruto tona, Ro-Ro trajekt kojim je upravljao Scandlines koji je bio rani test tehnologije rotora.
Ostali brodovi bili su Annika Braren koja je takođe testirala rotor.
Tri broda, Ankie, the Frisian Sea i Tharsis testirali su različita kruta krila. U izvještaju se ističe da su uspjeli ostvariti do 10 posto uštede goriva.
Kao što se i očekivalo, ušteda goriva iz tih sistema bila je promjenjiva, djelimično zavisno od rute i radnom profilu plovila.
Organizatori, međutim, vjeruju da će pet instalacija tehnologije pogona vjetra i dalje služiti kao primjeri kako se sistemi pogonskog pogona vjetra mogu postaviti kao naknadna ugradnja na različitim plovilima.
Ta su postrojenja takođe doprinijela stvaranju tri referentne tačke za različite tehnologije pogona vjetra i segmente pomorskog saobraćaja, koji će vlasnicima brodova pružiti podršku u donošenju odluka o ulaganju u budućnosti.
Organizatori navode da je projekat odigrao ključnu ulogu u razvoju standardnih procedura za probe na moru za plovila opremljena tehnologijom pogona vjetra. Takođe su rekli i da je riječ o značajnim pomacima koji će smanjiti prepreke za prihvatanje rješenja za pogon vjetra.
Projektni partneri iz WASP studije, Rörd Braren i ECOFlettner, najavili su saradnju sa MARIKO-om, centrom za pomorske kompetencije u Njemačkoj i drugim projektnim partnerima kako bi dodatno optimizovali tehnologiju rotora ECO Flettner i proširili testiranje sistema rotora na različitim tipovima brodova.
Izvor: The Maritime Executive