Skip to main content
search
VijestiSvijet

Inovacije u pomorskim i offshore uslugama

By 13/07/2023July 14th, 2023Nema komentara
AAA

Izvor fotografije: Drydocks World

Drydocks World pruža pomorske i offshore usluge pomorskom, naftnom, gasnom i energetskom sektoru. Rado Antolović je izvršni direktor Drydocks World-a i ovom prilikom govori za The Energy Year o novom zamahu u tranziciji platformi, ponudi održivosti kompanije i strategiji koja stoji iza njenog stalnog i različitog rasta.

Koja je strategija stabilnog i raznolikog rasta Drydocks World?

Drydocks World je postao vodeći davalac pomorskih i offshore usluga naftnom i gasnom, i uopšte u energetskom sektoru. Kako bismo nastavili svoj put uspjeha, predvidjeli smo glavni plan sa ključnim strateškim stubovima. Prvo, unapređujemo naše objekte kako bismo udovoljili nizu projekata koji pokrivaju sve zahtjeve koje bi plovilo moglo imati – od pretvaranja dizelskih motora za tečni prirodni gas ili hidro-bazne, do internih inženjerskih mogućnosti za bilo koju modifikaciju plovila, pa sve do završetka projekata obnove.

Naš raznoliki opseg znači da smo radili na bilo kojem morskom dobru posljednjih 40 godina, bilo da se radi o kontejnerskim brodovima, brodovima za generalni teret, putničkim brodovima ili čak megajahtama, posebno kroz naše zajedničko preduzeće brodogradilišta u Bijeloj, Crnoj Gori, Adriatic 42.

Naše drugo područje fokusa bilo je daljnje prihvatanje tehnologije i modernizacija naše IT platforme. Implementirali smo Oracle IT softver, koji holistički i praktično povezuje različite segmente i nivoe kompanije.

Iz korisničke kontrolne table koja pruža uvid u rad u realnom vremenu, do upotrebe podataka za optimizaciju plovila ili poboljšanje brodogradilišta, IT smatramo pokretačem rasta i smanjenja troškova. Štaviše, naši IT sistemi stalno se ažuriraju kako bi poboljšali performanse naših operacija u brodogradilištu.

Treće, kao DP World kompanija, globalni pružalac kompletne logistike, imamo pristup cijelom spektru talenata i stručnosti na globalnom nivou. Bilo da se oslanjamo na visokokvalifikovani fond talenata koncentrisan u kancelarijama DP World u Mumbaiju u Indiji ili na projektima sa spektrom pomorskih usluga naše matične kompanije, u potpunosti smo integrisani u ponudu usluga.

Četvrti stub naše strategije je širenje naših usluga na globalnom nivou. Postoji nekoliko mogućnosti koje smo spremni da damo u inostranstvu, posebno u području recikliranja brodova. Kako bismo privukli raznoliku globalnu klijentelu, prvo smo se pobrinuli da interno budemo snažni i otporni kroz restrukturiranje i brušenje naše strategije.

Naša nova strategija osigurava da se usmjerimo na nastavak izgradnje i njegovanje naših internih talenata, da se obavezujemo na zaštitu okoline i pridržavamo se ciljeva održivosti industrije, te da nastavljamo ulagati u najnoviju izazovnu tehnologiju kako bismo dali inovaciju gdje je to moguće i povećali našu ponudu vrijednosti.

Konačno, nedavno smo proširili svoje mogućnosti tako što smo dobro razmotrili gdje se naše usluge uklapaju u postupak nadmetanja.

Kako se širimo kao kompanija, želimo da se približimo nekim krajnjim korisnicima i klijentima u energetskoj industriji. Trenutno gradimo mali tim stručnjaka koji će odrediti gdje je naš fokus najbolje plasiran u smislu naše ponude.

Koju vrstu posla obavljate i kako povećavate svoje mogućnosti?

Očekivanja za 2023. vrlo su pozitivna. Ove godine imamo stopu rezervacije od 70% u smislu popravaka i održavanja. Među 32 broda na kojima sada radimo, oko 50% su tankeri za naftu i gas.

U poslu sa opremom u potpunosti smo angažovani na popravci, prenamjeni i nadogradnji platformi. U 2022. godini radili smo na 23 offshore platforme, a 2023. imamo ih još 17. Svjedoci smo velikog zamaha u proizvodnji nafte i gasa na moru, a tek nam slijedi još mnogo projekata. Naši tekući projekti uključuju četiri plovila za novogradnju, kao i pet konverzija plovila za snabdjevanje proizvodnih sredstava.

Ovim posljednjim će trebati između jedne ipo i tri godine da se preobrate. S obzirom na količinu posla koji imamo, moramo povećati svoje kapacitete, pa smo odlučili da prenamijenimo i nadogradimo jedan od naših otvorenih skladišnih prostora.

Planirana nadogradnja našeg objekta povećaće naš ukupni kapacitet za 20-26%.

Zapravo, od maja 2021. naša stopa iskorištenosti ostala je na 100%, a kroz naš plan širenja to ćemo povećati. Uz to, radimo na nabavci plutajućih dizalica nove generacije.

Trenutno imamo dizalice kapaciteta od 50 do 300 tona i plutajuću dizalicu od 2.000 tona izgrađenu unutar kompanije, za teške operacije – najveću u regiji.

Sada nabavljamo veću dizalicu od 5.000 tona iz Japana. Uopšteno govoreći, vidimo da industrijski igrači povećavaju potražnju za namjenski izgrađenom tehnologijom koja je posebno izgrađena kako bi se olakšalo poslovanje naftom i gasom u regiji. Želimo biti spremni i služiti sve većoj potražnji ovog tržišta.

Porast proizvodnje donijeće potrebu za plutajućim proizvodnim jedinicama i modulima. U tom smislu nudimo kompletna rješenja za izradu offshore projekata, sistema, modula i specijalizovanih plovila, uključujući FPSO-ove, FSRU-ove i FSO-ove.

Dobijaju li projekti održivosti i obnovljivih izvora energije na važnosti u portfelju Drydocks World-a?

Kao kompanija, pobrinuli smo se da ponudimo raznoliki portfelj usluga za pomorsku, naftnu i plinsku industriju te obnovljive izvore energije. Ta je diversifikacija usklađena sa promjenama zabilježenima na globalnom energetskom tržištu posljednjih godina, koje zahtijevaju veću proizvodnju, uz niže troškove i niže emisije.

To je takođe podstaklo potrebu za tehnološkim napretkom gdje se platforme, na primjer, pretvaraju kako bi se postigla bolja iskorištenost i efikasnost, ali i opremljenost najnovijom tehnologijom za sagorijevanje manje gasa, za hvatanje, skladištenje i na kraju pretvaranje u energiju. Preduzeća sada grade i sprovode strategije za postizanje ciljeva nulte stope emisija, a naše se usluge prilagođavaju toj potražnji.

Takođe nastojimo da budemo ugljenično neutralni do 2040. i dođemo na nultu neto stopu do 2050., u skladu sa sveobuhvatnom strategijom održivosti DP World-a.

Na primjer, naša oprema, uključujući dizalice, radi na motorima sa dvostrukom energijom – električnom energijom i benzinom – dok je većina naših generatora promijenjena u električne. Na tom tragu, prošle godine smo dovršili gornju stranu Alfe i Bete, dvije HVAC priobalne transformatorske stanice gornje strane za mrežni priključak HKZ-a koji će povezati priobalne vjetroelektrane sa holandskim kopnom, proizvodeći dovoljno obnovljive električne energije za pokrivanje potreba više od 2 miliona domaćinstava, do 2023. godine.

Offshore kompleks sastoji se od četiri priobalne vjetroelektrane snage 350 MW. Dvije farme povezane su sa pojedinačnom trafostanicom snage 700 MW, već instaliranom gornjom stranom HKZ Alphe, a druge dvije povezane su sa drugom offshore stanicom snage 700 MW, nedavno isporučenom gornjom stranom HKZ Beta.

Ovaj projekat sproveden je u saradnji sa Petrofac i predstavlja prekretnicu u našim rezultatima projekata obnovljivih izvora energije.

Koji su zamah prenamjene platforme dale porastu u naftnim i plinskim aktivnostima?

Što se tiče platformi, obično se usmjeravamo na nadogradnje, konverzije i radove održavanja. Ako je platforma strukturno zdrava, moramo samo obnoviti opremu, instrumente, pumpe i kablove itd. Te platforme su obično vrlo robusne, a ako su pravilno obojene i imaju odgovarajuću pocinkovanu opremu, mogu trajati i 100 godina.

Samo opremu treba nadograditi kako bi bila korisnija. Krajem 2022. radili smo na četiri platforme u isto vrijeme.

Vršimo inspekciju te imovine i nastavljamo sa sprovođenjem potrebne odštete. Potpuno smo popunjeni u sljedećih nekoliko godina s obzirom na globalnu potražnju za platformama, za scenario visokih cijena nafte i očekivani procvat offshore naftnih i gasnih aktivnosti u ovoj regiji.

U UAE ćemo vidjeti više platformi koje se opremaju za različite izvore gasa i projekte kisjelog gasa, kao što su megaprojekat Hail i Ghasha.

Sve je veća potražnja za popravljanjem i opremanjem starih platformi kako bi se zadovoljio današnji održivi pristup.

Recite nam nešto o projektu konverzije FPSO u Atlanti i vašim radovima za modul M10 podružnice Technip Energies KANFA

U maju 2022. potpisali smo ugovor sa kompanijom Yinson Production o nadogradnji, obnovi i prenamjeni FPSO plovila. Nadograđeni FPSO iz Atlante biće isporučen u trećem tromjesečju 2023. brazilskom Enautu na priobalnom polju Atlanta u slivu Santos.

Potpisivanje ugovora za ovaj projekt odražava naše dokazane tehničke mogućnosti i rezultate. Njime se takođe jača dugoročna održivost inicijative “Made in the UAE”.

U septembru 2022. započeli smo i izgradnju novog modula za proizvodnju nafte na gornjoj strani, M10, za KANFA, koji će biti raspoređen na priobalnom polju Karish u istočnom Sredozemlju.

Naš djelokrug rada uključuje nabavku rasutih materijala – konstrukciju, cjevovode, električne instrumente – kao i izradu, površinsku obradu uključujući primjenu PFP (pasivna proivpožarna zaštita), mehanički završetak, opterećenje i pričvršćivanje mora za modul. Nakon završetka, modul će biti transportovan na polje Karish radi integracije na Energean Power FPSO.

Kako prihvatate robotiku i automatizaciju?

Robotika je postala ključna za naše svakodnevne aktivnosti. Na primjer, 2019. godine predstavili smo robota za profilisanje RPC1200S i neprestano primjenjujemo nova robotska i automatizaciona rješenja u različitim fazama – od dizajna konstrukcije do 3D i 4D rezanja – i sve to povezano putem softvera.

S tim u vezi, južni dio našeg brodogradilišta uskoro će biti gotovo potpuno automatizovan. Automatizacija našeg južnog dijela brodogradilišta podržaće radnu snagu na ljudski pogon povećanjem efikasnosti i sigurnosti naših ljudi te smanjenjem vremena i troškova za krajnjeg klijenta.

Na primjer, već nekoliko operatera kontroliše sve iz svojih odgovarajućih kabina. Isto vrijedi i za naše dizalice nove generacije, koje ne zahtijevaju operatera na licu mjesta. Sve se može programirati, automatizovati ili daljinski upravljati.

Nedavno smo naručili četiri nove dizalice iz Italije koje su takođe hibridne, koristeći gorivo i struju. Kontinuirani napori za nadogradnju i inovacije procesa i mašina u našem pogonu omogućavaju nam da budemo ispred konkurencije i zadržimo operativne i bezbjednosne standarde u najvišoj mjeri.

Vjerujemo da su za prihvatanje Industrije 4.0, naša najvrjednija imovina naši ljudi. U tu svrhu u narednim godinama nastojimo da zadržimo skupove vještina, znanja i talenta dok ulažemo u izgradnju sposobnijih pojedinaca koji čine suštinu onoga što jesmo.

Izvor: The Energy Year

Podijeli vijest:

Leave a Reply