Izvor fotografije: Shutterstock.com
Tečni prirodni gas (LNG) postao je jeftinije pomorsko gorivo od goriva sa vrlo niskim procentom sumpora (VLSFO), prema najnovijoj analizi danske konsultantske kompanije Sea-Intelligence.
Kako bi se uskladili sa propisima IMO 2020 usmjerenima na smanjenje emisija sumpora, brodovlasnicima je omogućen izbor između VLSFO, LNG ili skrabera.
”Sve su bile održive opcije, ali je bilo potpuno nejasno, koji je bio „pravi“ izbor. Kako se tržište razvijalo, prvo smo vidjeli skok cijena VLSFO, što sugeriše dobar slučaj za skrabere. Onda je premija brzo opala, a skraberi su se činili manje dobrom idejom. Premija je tada još jednom eskalirala, što je dovelo do razloga za skrabere.
rekao je Alan Murphy, izvršni direktor Sea-Intelligence.
”Ruskom invazijom na Ukrajinu, cijene LNG-a su skočile na ekstremne nivoe. Sada cijene LNG-a dolaze do tačke, gdje je jeftinije od VLSFO.
rekao je Murphy.
U nedostatku javno dostupnih globalnih cijena tečnog prirodnog gasa, konsultantska kompanija je koristila cijene Rotterdam-a kao posrednika. Analiza je uporedila cijene IFO380 u Rotterdam-u sa globalnim prosjekom za IFO380 i utvrdila dobro podudaranje.
Ipak, cijena goriva u Rotterdam-u je obično niža od globalnog prosjeka. U prvoj polovini jula 2023. ovaj popust na cijenu u Rotterdam-u je u prosjeku iznosio 34 USD/toni. Čak i ako se uzme u obzir popust od -34 USD/tona, evidentno je da smo sada u situaciji da je upotreba LNG-a finansijski povoljnija u poređenju sa VLSFO gorivom.
U potrazi za zelenijom i održivijom pomorskom industrijom, tečni prirodni gas se nametnuo kao obećavajuće morsko gorivo, ali se sve češće smatra rješenjem za premošćivanje.
Iako LNG proizvodi niže emisije CO2 u poređenju sa konvencionalnim gorivima, on je i dalje fosilno gorivo i pri sagorijevanju emituje znatne količine štetnih gasova. Osim toga, LNG se prvenstveno sastoji od metana, jakog štetnog gasa koji je znatno jači od CO2 u smislu njegovog kratkoročnog potencijala zagrijavanja.
Iako se infrastruktura za skladištenje LNG širi, ona je i dalje relativno ograničena u poređenju sa tradicionalnim opcijama goriva. Time se ograničava dostupnost LNG-a za brodove, posebno u udaljenim ili slabije razvijenim regijama, što otežava široko usvajanje goriva.
Sa sve većim naglaskom na postizanju nulte neto stope emisija u pomorskoj industriji, raste neizvjesnost u vezi sa dugoročnom održivošću LNG kao prelaznog goriva. Kao takva, pomorska industrija moraće da razmotri alternative LNG-a sa niskim emisijama ugljenika, kao što su BIO-LNG i obnovljivi LNG.
Izvor: Offshore Energy