Izvor fotografije: Shutterstock.com
Postoji rastuća potražnja za energijom na obali, ali mnogim lukama nedostaje električna infrastruktura za podršku tradicionalnim sistemima. Potrebno je novo riješenje.
Metode za osiguravanje konkurentnosti i profitabilnosti luka u budućnosti su dvostruke: osiguravanje dosljednih, inteligentnih operacija i pružanje ovih usluga u skladu sa sve strožijim ekološkim mandatima.
Novi zahtjevi regulacije stavljaju dodatni naglasak na to da luke budu u mogućnosti da pruže „zelenija“ riješenja.
Planovi Evropske komisije su „da regulišu pristup brodova koji najviše zagađuju u lukama EU, i da obavežu brodove koji su u pristaništu da koriste električnu energiju sa obale.“
Ove ambicije takođe idu uz rastući politički pritisak u SAD-u i u velikim lukama u jugoistočnoj Aziji da se bolje regulišu emisije, uključujući NOx i PM.
Ipak, osiguravanje pouzdanog napajanja predstavlja izazov za mnoge luke.
Električni priključci u mnogim lukama nisu na nivou ili im je ugroženo snabdijevanje.
Dodajte ovoj mješavini klimatske promjene i naknadni uticaj nepovoljnih vremenskih uslova na luke.
Uragani na obali Meksiškog zaliva, na primjer, postali su redovni uzroci nestanka struje. Za rješavanje ovog izazova potrebni su izvori energije koji su fleksibilni i pouzdani.
Luke takođe moraju da uravnoteže pouzdanost i konkurentnost kada se gleda sposobnost luka da rukuju određenim teretima.
U naredne tri godine, Drewry očekuje rast rashladnog tereta od 3,7% godišnje, dvostruko više od suvog rasutog tereta. Međutim, ako ne postoji pouzdana struja za rashlađeni teret, rashladni lanac će se prekinuti, a kvarljivi proizvodi će se brzo pokvariti. Tradicionalno, pomoćni motori brodova davali su ovu snagu, ali postoji sve veći pritisak potrošača i stanovnika lučkih gradova za “zelenom strujom”.
Snaga sa obale, ako je održiva i iz “zelenih” izvora, radikalno smanjuje emisije iz pomoćnih motora brodova na vezu. Luke kao što je Los Angeles, radeći u partnerstvu s CARB-om, pokazale su vođstvo u ovoj oblasti i pokazale šta je moguće.
U evropskim lukama sada raste pritisak da se klijenti zadrže unutar nove regulatorne klime. Sve je veća zabrinutost koju je iznijela Federation of European Private Port Operators u decembru 2022. da bi obim EU ETS-a i FuelEU mogao štetiti konkurentskoj poziciji terminala u regionu jer pomorske kompanije potencijalno preusmjeravaju teret u luke izvan EU kako bi uštedjele troškove.
Omogućavanje klijentima da ispune ekološke zahtjeve i održe profitabilnost je ključno, a energija sa obale sa niskim emisijama igra ulogu u odbrani luka EU.
U julu je Evropska organizacija morskih luka (ESPO) iznijela ono što vidi kao glavne izazove za uvođenje kopnene energije. Oni se uglavnom odnose na troškove implementacije kopnenog napajanja i nedostatak poslovnog opravdanja, čak i ako su svi OPEX troškovi naplaćeni, a trošak amortizacije infrastrukture snose korisnici.
Osim toga, u ovoj fazi obično nema dovoljno kapaciteta mreže da bi se obezbijedilo nekoliko brodova u isto vrijeme.
Tamo gdje postoje kopnene električne instalacije, cijena trenutno često spriječava korisnike da se uključe. Štaviše, u većini zemalja lučke vlasti plaćaju fiksni trošak tokom cijele godine za veliki kapacitet koji im je često potreban samo tokom nekoliko mjeseci (npr. sezone krstarenja).
Operacije povezivanja i odvajanja razlikuju se između segmenata broda. Na kontejnerskim terminalima stalno je na raspolaganju osoblje; na terminalima za krstarenje nema, kaže ESPO. Zbog toga je potrebno dodatno osoblje na gatu tokom operacija spajanja i isključenja, kao i u slučaju nužde. Ove operacije zahtijevaju kvalifikovane radnike, a težina kablova podrazumijeva da su potrebne najmanje dvije osobe.
Obalska elektroenergetska infrastruktura je skrojena za svaki tip broda, kaže ESPO, što dugoročno planiranje i ulaganja otežava. Čini se da nije moguće instalirati sistem prilagođen svima.
Dok standardi i propisi mogu biti dostupni za određene komponente, nijedan propis ne reguliše integrisane jedinice koje kombinuju nove tehnologije.
Dizajn kontejnerske jedinice mora biti usvojen tako da odgovara lokalnim tržištima i uslovima, ne samo u smislu izlazne snage proizvoda, napona, frekvencije itd., već i u skladu sa lokalnim regulatornim zahtjevima, lučkim vlastima, gradskim vlastima, državnim međunarodnim pomorskim propisima itd.
Regulatorne prepreke za uvođenje nove tehnologije u luke su ogromne i složene sa ovom raznolikošću zainteresovanih strana.
Ključno je imati funkcionalan integrisani proizvod.
Vlasnici i operateri brodova razumljivo žele opipljive proizvode i oklijevaju da se posvete idejama na papiru. Oni su oduševljeni izvodljivim i dostupnim proizvodima u razumnim vremenskim okvirima, a ne u ranim fazama razvoja.
Uspješan razvoj i implementacija čistih, obnovljivih izvora energije kako bi se zadovoljili rastući zahtjevi za zelenom energijom na obali konačno zavise od saradnje i novih načina rada između svih učesnika: programera, lučkih uprava, lučkih operatera, lokalnih vlasti i krajnjih korisnika.
Promjene se dešavaju, iako postoji otpor da se isproba korištenje novih rješenja, posebno ako finansije funkcionišu drukčije, evidentno je da luke koje ne poboljšavaju svoju otpornost i održivost rizikuju da izgube posao koji će teško ponovo dobiti.
Izvor: The Maritime Executive