Izvor fotografije: Shutterstock.com
Nakon suočavanja sa sušom vijeka, Panamski kanal je ograničio dnevne prolaze kako bi obezbijedio siguran rad. Nažalost, ovo ograničenje je dovelo do preko 200 brodova zaglavljenih duž obale kanala, čekajući da pređu ključni vodeni put.
Zapravo, kao odgovor na nepredvidive vremenske obrasce i potrebu da se osigura pouzdana i održiva usluga, Panamski kanal dozvoljava da tokom ovog perioda prosječno 32 broda dnevno prolazi kroz njega.
Pošto je kanal veoma važan globalni vodeni put kojim prolazi niz brodova koji prevoze milione vrijedne robe svake godine, njegova blokada osim što je nezgodna, predstavlja direktnu prijetnju globalnom lancu snabdijevanja.
Panamski kanal je važan za transport potrošačke robe iz Azije do SAD-a, posebno pred vrhunac prodajne sezone poput Božića. Takođe omogućava brži transport američkih dobara ka Aziji i pacifičkoj obali Južne Amerike.
Kao rezultat toga, brodovi koji čekaju da pređu kanal uzrokuju kašnjenja u dostavi roba što će uticati na cijene i dostupnost dobara. Sa druge strane, alternativni putevi podrazumijevaju da će putovanja trajati duže, nego što je planirano, što ne doprinosi smanjenju štetnih emisija.
Osim toga, ozbiljnost suše čini vjerovatnim da će mjere restrikcije prolaska ostati aktivne do 2024. godine. To će vjerovatno rezultirati iznenađujućim padom prihoda od 200 miliona dolara u 2024. godini, kako je izjavio upravnik kanala, Ricaurte Vasquez.
Ova blokada vraća sjećanja na ne tako draga vremena kada je drugi ključni vodeni put bio blokiran. Ko može zaboraviti da je usred globalne pandemije, kontejnerski brod Ever Given zapeo na Sueckom kanalu, jednom od najprometnijih pomorskih ruta na svijetu, 21. marta 2021. godine, izazivajući masovni poremećaj u globalnoj trgovini.
Neometan rad brodskog saobraćaja može biti poremećen ovakvim događajima, ali oni služe da pojačaju i potvrde njegov značaj u globalnom lancu snabdijevanja, čemu svi mogu svjedočiti.
Izvor: Safety4Sea