Skip to main content
search
VijestiCrna GoraIstaknute Vijesti

26.08.2023 Vijesti.me – reagovanje na članak “Kruzeri zagađuju vazduh i vodu u zalivu”

AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

Nakon, što je 26.08.2023. na portalu Vijesti.me, osvanuo članak pod nazivom, “Kruzeri koji zagađuju vazduh i vodu u zalivu”, a posle obraćanja Udruženja pomorskih kapetana Crne Gore (UPKCG), kako u tekstu navodi Siniša Luković, Direktoratu za inspekcijske poslove i Vijestima i dostavljanja informacija i niza fotografija, koje, kako su naveli pokazuju uočljive emisije izduvnih gasova iz strojnica velikih kruzera u Boki, te i otvoreno pismo nadležnom Ministarstvu kapitalnih investicija (MKI), na email adresu naše redakcije stigao je dopis sa namjerom pojašnjavanja usklađenosti emisija gasova koje proizvode kruzeri sa aktuelnim zakonskim regulativama.

Usklađenost emisija gasova koje proizvode kruzeri sa aktuelnim zakonskim regulativama u Boki – pojašnjenje

“Dok je svakako hvale-vrijedna zajednička namjera u cilju smanjenja zagađenja zaliva, osjećam potrebu da se osvrnem na nekoliko netačno iznijetih činjenica u članku koje se pripisuju Udruženju pomorskih kapetana Crne Gore.” – navodi izvor poznat redakciji.

U članku se, kako je dalje iznijeto u dopisu redakciji, tvrdi da kruzerski brodovi ilegalno koriste sisteme za čišćenje izduvnih gasova (Scrubbers) u otvorenom režimu (Open Loop), pri čemu se posebno navodi da su ti sistemi odgovorni za ispuštanje zagađivača u vazduh i vodu.

“Važno je razjasniti da svi brodovi koji koriste scrubber-e su dužni raditi u zatvorenom režimu – režimu nultog ispuštanja (Closed Loop – Zero Discharge) prije ulaska u crnogorske teritorijalne vode, čime se osigurava da se ispirna voda scrubber-a re-cirkuliše i ne izbacuje u more. Osim toga, ova voda se pročišćava pomoću naprednih sistema kao sto su Wartsila Bleed Off Treatment unit (BOTU), Alfa Laval ili Gea Westfalia Centrifugal Separators (isti uređaji koji se koriste u mljekarskoj industriji za prečišćavanje mlijeka, što govori o kvalitetu i stepenu preciznosti ovih uređaja), a nečistoće se prikupljaju na brodu radi pravilnog odlaganja na obalnim postrojenjima.” – dodaje izvor koji je želio da ostane anoniman.

Moderni kruzeri, uključujući i brod koji je spomenut u članku, opremljeni su sistemima za neprekidno praćenje emisija (CEMS), tako da, u skladu sa tim, neprestano prate i bilježe parametre izduvnih gasova nakon prolaska kroz scrubber-e. Zabilježeni podaci, zajedno sa drugim operativnim parametrima, sigurno se čuvaju u elektronskom formatu koji se ne može mijenjati, i dostupni su za pregled i inspekciju relevantnim vlastima.

“Brod, koji se pominje u članku, prošao je inspekciju od strane vlasti državne luke u Kotoru, tokom koje su prikupljeni i analizirani svi relevantni podaci. Rezultati ove inspekcije pokazali su usklađenost sa smjernicama koje je postavio Marine Environment Protection Committee (MEPC) International Maritime Organization (IMO) (konkretno MEPC.259(68) – Guidelines for exhaust gas cleaning system), kao i crnogorskim zakonima koji se odnose na sadržaj zagađenja u gorivima (Odredba o graničnim vrijednostima zagađujućih materija u tečnim gorivima naftnog porijekla, u skladu sa članom 30, stav 1, Zakona o zaštiti vazduha, Službeni list Crne Gore 15/10 i 43/15)*.” – navodi se u dopisu.

Prema daljim tvrdnjama, važno je ispraviti izjavu iz članka po kojoj brodovi sa scrubber-ima moraju koristiti gorivo sa maksimalnim sadržajem sumpora od 1,5%.

“Ova tvrdnja nije samo zastarjela, imajući u vidu primjenu globalne granice sumpora od 0,5%, od strane IMO-a, od 1. januara 2020. godine, već se takođe ne odnosi na brodove opremljene scrubber-ima.”

Prema pomenutim smjernicama MEPC.259(68), brodovi opremljeni scrubber-ima mogu koristiti gorivo sa maksimalnim sadržajem sumpora do 3,5%.

“Ova dozvola se bazira na činjenici da scrubber-i efikasno eliminišu sav sumpor dioksid (SO2) iz izduvnih gasova, što rezultira izduvnim gasovima koji su znatno prihvatljiviji za okolinu u poređenju sa izduvnim gasovima koje proizvode brodovi koji koriste brodsko dizel gorivo (sa 0,1% sumpora) bez upotrebe scrubber-a.” – nastavlja izvor.

Vidljivi “dim” spomenut u članku, zapravo je vodena para koja nastaje kao rezultat interakcije vrućih izduvnih gasova sa hladnom ispirnom vodom scrubber-a. Ta emisija ne predstavlja prijetnju za životnu sredinu, niti je štetna po zdravlje ljudi. Zavisno od ugla pod kojim se gleda u odnosu na sunčeve zrake i zavisno od njene zasićenosti, ova vodena para moze izgledati tamnije.

“Umjesto neutemeljenih optužbi protiv određenih kruzera i administacije domicilne države, Udruženje pomorskih kapetana Crne Gore trebalo bi zagovarati opremanje luka potrebnom opremom za tačno mjerenje štetnih materija izduvnih gasova.

Ovaj proaktivan pristup omogućio bi jasno prepoznavanje brodova čiji rad je usklađen sa aktuelnim zakonskim regulativama i doprinio bi raspravama potkrepljenim činjenicama.”

Na kraju, izvor poznat redakciji, istakao je kako cijeni zabrinutost UPKCG-a za zaštitu životne sredine. Međutim, rješavanje pitanja emisija kruzera zahtijeva tačne informacije i saradnju svih zainteresovanih strana.

“Dok radimo na spriječavanju zagađivanja Bokokotorskog zaliva, bitno je osloniti se na provjerene podatke i poštovanje međunarodnih pomorskih regulativa.” – zaključuje izvor.

Redakcija pomorstvo.info

Podijeli vijest:

Leave a Reply