Skip to main content
search
VijestiSvijet

Digitalno doba istraživanja

AAA

Izvor fotografije: Saildrone press

Doba istraživanja započelo je u 15. vijeku kada su evropski istraživači putovali morem širom svijeta u potrazi za novim trgovačkim putevima, novim znanjem i novim zemljama. Uticaj tog doba zauvijek bi promijenio svijet i uveo geografiju prema modernoj nauci kakva je danas.

James Cook i posade brodova Resolution i Adventure isplovili su iz Engleske 1772. godine prema Pacifiku u potrazi za “južnim kontinentom”, onim što danas nazivamo Australijom. Brodovi su prezimjeli na Novom Zelandu, ali su se razdvojili prilikom polaska, da se više nikada nisu sastali. Dok se Adventure vraćao u Englesku, Resolution je nastavio, istražujući udaljenija ostrva u južnom Pacifiku.

Tokom ovog putovanja, Cook je postao prvi koji je prešao Antarktički krug, 17. januara 1773. u regionu Rosovog mora, dostigavši ​​71°10’S. Iako nije vidio kopno, brod je došao na 50 milja i posada je vidjela naslage stijena koje se nalaze u santi leda, što je ukazivalo da postoji južnije kopno.

Prvo stvarno viđenje Antarktika dogodilo se tek pola vijeka kasnije, 1820. godine, na ruskim brodovima Vostok i Mirny, ali je Kuk bio taj koji je efektivno nagovijestio herojsko doba istraživanja Antarktika koje dolazi. Ovaj period je postavio pozornicu za Robert Falcon Scott-a, Jean-Baptiste Charcot-a i sada poznata istraživanja nepopustljivog Ernest Shackleton-a.

Istraživanje u modernom dobu

Iako je danas ostalo neotkriveno malo zemlje, duh istraživanja ostaje. A heroji više nisu pojedinci, već mašine.

2019. godine, kompanija Saildrone sa sjedištem u Kaliforniji za autonomno površinsko plovilo (ASV) vratila se na Antarktik sa explorer klasom SD 1020. Sa ambicioznom misijom da obiđe kontinent, brod je bio opremljen velikim brojem senzora, uključujući CO2 senzor koji je dizajnirao NOAA. i Acoustic Doppler Current Profiler, za bolje razumijevanje promjena koje se dešavaju u ekosistemu i pružanje novih uvida u to kako Južni okean utiče na globalnu klimu.

Ažuriranje flote

Modernizacija postojećih brodova je još jedno rastuće tržište, posebno kako se propisi o emisiji pooštravaju, a tehnologija za postizanje tih ciljeva postaje dostupnija.

Sea3 Systems sa sjedištem u Floridi je tehnološka firma za pomorsku industriju. Dizajnira nove sisteme i aplikacije i pruža tehničke inovacije za kreiranje prilagođenih rješenja za najautomatiziranije brodove i najzelenije flote na vodi.

Brod se može opisati kao “sistem sistema” sa svakim od njih razbijenih na podsisteme. Problem je što ovi sistemi često ne funkcionišu dobro zajedno. Sea3 je odlučio da pristupi problemu iz suprotnog smjera i zauzeo je pristup „odozdo prema gore“.

Tretiranjem svakog podsistema broda kao bitova softvera unutar većeg kompjutera i obezbjeđivanjem zajedničkog okvira za sve, osigurava se potpuna kompatibilnost sistema. 

Centar inovacija

S obzirom da su pomorski autonomni površinski brodovi (MASS) relativno novi segment industrije, postoji potreba za obrazovanjem, posadom i podrškom kako bi se odgovorilo na izazove rastuće plave ekonomije. Exail Technologies sa sjedištem u Parizu, globalni inovator u oblasti pomorske autonomije, otvorilo je novi centar za inovacije koji će pomoći u pružanju te podrške.

Novi centar, koji se nalazi u okviru Olson Advanced Manufacturing u centru Univerziteta New Hampshire u Durham-u, pružiće povećanu operativnu prednost američkim civilnim i državnim klijentima.

Ovo uključuje američku proizvodnju svog površinskog plovila bez posade (USV), DriX.

DriX, iXblue (kompanija Exail), je svestran i efikasan USV sa preko 15.000 sati rada širom svijeta koji može ugostiti širok spektar nosivosti. Pruža optimalne uslove za visokokvalitetno prikupljanje podataka kako u priobalnim tako i u prekookeanskim vodama, a njegov jedinstveni dizajn nudi izvanredne mogućnosti plovidbe i brzine.

Sve o kontroli

Na kraju, sve se svodi na kontrolu. Sea Machines je 2016. godine osnovao Michael Johnson, pomorski inženjer, sa ciljem da se pomakne dalje od uvijek prisutnih i prečesto katastrofalnih problema povezanih sa oslanjanjem na ručnu kontrolu i ljudsku percepciju.

Iz svog sjedišta sa sjedištem u Boston-u, Sea Machines se fokusira na tehnologiju autonomne komande i kontrole i percepciju kompjuterskog vida, dok agresivno postavlja sisteme na brodovima koji rade širom svijeta. Kompanija trenutno upravlja najaktivnijom flotom za testiranje na svijetu za validaciju ovih naprednih tehnologija.

Digitalno doba istraživanja

Doba istraživanja otkrila su mnogo toga što se može vidjeti na površini svijeta. Ali ima još dosta toga za istražiti.

Digitalno doba istraživanja, koje je već uveliko u toku, otkriva mnogo toga što se ne može vidjeti. Okeanske struje, migracioni obrasci morskog života, uticaji klimatskih promjena, mapiranje morskog dna, pa čak i direktno „u oko“ oluje.

Projekti koji su previše opasni za čovjeka mogu se završavati mašinski – 24 sata dnevno. A, bogatstvo naučnih podataka prikupljenih i raščlanjenih pomoću AI pružiće uvid u to kako živimo, kako se krećemo preko okeana i komuniciramo sa našim svijetom.

Ko zna šta će sljedeće otkriti?

Izvor: The Maritime Executive

Podijeli vijest:

Leave a Reply