Izvor fotografije: Shutterstock.com
Florian Gerland i Thomas Schomberg sa Univerziteta u Kassel-u u Njemačkoj i njihov tim dobili su sredstva za istraživanje i transfer “EXIST” u iznosu od 1,2 miliona eura za svoj projekat “Larabicus”.
Riječ je o razvoju robota za održavanje trupa brodova tokom plovidbe, kako bi se time obezbijedilo čišćenje od algi i školjki.
Trgovački brodovi prelaze ogromne razdaljine i uvijek su nosili veliki broj invazivnih organizama u strane ekosisteme.
Pod vodom na trupu broda, prljavština i naslage poput algi ili školjki formiraju se u roku od nekoliko sati ili dana.
Ovakav sloj sluzi povećava otpor u vodi, usporavajući brod. Kao rezultat toga, troši se više goriva i povećavaju se emisije CO2.
Nazvan po svom ekološkom uzoru, ribi čistaču, “Larabicus quadrilineatus”, koja oslobađa veće ribe od parazita, tu dolazi projekat Larabicus: Mali roboti trebaju obavljati upravo ovu funkciju na trupu broda.
Cilj je spriječiti formiranje sloja sluzi koliko je to moguće i održavati površinu trupa broda i postarati se da bude što je više moguće glatka.
“Razvijamo tehniku koja nježno uklanja rast i to na duže staze, bez oštećenja boje”, objašnjava Thomas Schomberg. Boja za brodove trenutno još uvijek sadrži biocide i stoga je izuzetno toksična. “Pažljivo čišćenje je neophodno kako bi se osiguralo da što manje te boje završi u vodi.”
Ovom inovacijom, tim Larabicus pogađa u srž trenutnih potreba.
S obzirom na to da se brodovi sada takođe ocjenjuju energetskim naljepnicama, pomorske kompanije sve više su spremne da investiraju u nova, ekonomski isplativa riješenja. “Zelena tehnologija zahtjeva investicije.”, potvrđuje Dr.-Ing. Florian Gerland. “Čak i ako zanemarimo ekološke prednosti naših čistača, sistem nudi ekonomsku prednost već od prvog dana korišćenja.”
Schomberg i Gerland su istraživački saradnici u odjeljenju – Department of Fluid Mechanics.
“Veoma sam srećan što mogu podržati ovaj inovativni projekat.”, ističe mentor i šef odjeljenja Prof. Dr.-Ing. Olaf Wish. “To je savršen primjer kako istraživanje u našem polju može dovesti do konkretnih, primjenljivih i održivih riješenja. Larabicus će dati vrijedan doprinos zaštiti klime i očuvanju biodiverziteta, čime će strategija održivosti Univerziteta u Kassel-u postati posebno vidljiva.”
Tehnički razvoj robota je fokus Gerland-a i Schomberg-a na Univerzitetu u Kassel-u.
Nakon osvajanja “UNIKAT ideas competition” 2020. godine, ova dva naučna saradnika su sada aplicirali za sredstva za izvanredne start-up projekte zasnovane na istraživanju uz podršku UniKasselTransfer.
UniKasselTransfer je centralna ustanova Univerziteta u Kassel-u koja, između ostalog, podržava zainteresovane za pokretanje biznisa i pretvaranje svojih ideja u poslovni model i prijavu za “EXIST” start-up grant ili “EXIST” istraživački transfer.
Počevši od septembra 2023. godine, Larabicus će biti finansiran dvije godine sa ukupno 1,2 miliona eura. Osnivanje kompanije takođe je planirano u ovom periodu.
Izvor: Shipping Telegraph