Skip to main content
search
VijestiSvijet

Gdje je nestao najveći ledeni brijeg na svijetu?

AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

Sve dramatičnije klimatske promjene dovele su do novih prirodnih fenomena sa kojima se savremena civilizacija sve češće suočava (i, kako danas izgleda, tek će se suočavati). Jedan od tih fenomena, a zapravo glavnih indikatora promjena u atmosferi i na zemljinoj kori, svakako je i otapanje leda na sjevernom i južnom polu.

Američka NASA već duži niz godina prati ove procese, i po svemu sudeći, stanje je, kako zvanična nauka tvrdi, „na ivici nepovratnog“.

U maju 2021. godine, sa takozvane „ledene police“ pod imenom Rone, na Antarktiku, otkinuo se najveći do sada poznati ledeni brijeg na svijetu. Odmah je iz stanica naučnih misija na južnom polu, dobio naziv: Iceberg A-76.

Ovaj monstruozno veliki komad leda imao je 135 kilometara u dužini i 26 kilometara u širini, što predstavlja površinu oko dva puta veću od Londona!

Ali, i takav, do sada najveći ledeni brijeg na svijetu, dvije godine kasnije, tokom plutanja, razbio se u fragmente i počeo da nestaje.

Posebnim instrumentom za snimanje (takozvani Spektororadiometar), umjerene rezolucije (MODIS) na NASA-inom satelitu Terra, gdje se vidi veliki komad ledenog brijega koji se odlomio od A-76. Taj „odlomljeni“ dio nazvan je A-76A. Njegova veličina se u međuvremenu smanjivala, jer su se komadi odvojili u toplijim, sjevernijim vodama.

U vrijeme tog procesa, Iceberg A-76A i nekoliko novih izdvojenih komada ledenog brijega A-76, plutali su u blizini udaljenog ostrva South Georgia.

Prema svim naučnim istraživanjima, satelitskom praćenju i slično, brzina kojom je ovaj do sada najveći ledeni brijeg na svijetu za dvije godine toliko daleko otplovio, predstavlja jedinstven slučaj.

Univerzitet Maryland, okrug Baltimore i NASA centar za svemirske letove Goddard, slažu se u jednom: ​​snaga morskih struja u ovom dijelu Južnog okeana je ogromna.

Više od godinu dana nakon njegovog putovanja, veličina ovog ledenog brijega nije se mijenjala.

Ali, Drake Passage često označava prekretnicu za sante leda. Odatle obično idu na sjever prema južnom Atlantiku i brzo se tope u toplijim, ali još uvijek dovoljno hladnim vodama regije.

Čini se da je Iceberg A-76A doživio istu sudbinu jer se približavao South Georgia-i kasno u jesen. A-76A je prilikom poslednjih satelitskih snimanja mjerio 78 kilometara u dužinu i 11 kilometara u širinu – područje otprilike veličine grada Austin u Teksasu.

Uprkos suprotnim tvrdnjama, pojedine naučne grupacije dokazuju da ledeni brijegovi koji se ovako formiraju, predstavljaju dio prirodnog procesa i da A-76 nije uzrokovan klimatskim promjenama.

Ali, takođe, u popularnim naučnim magazinima, sve „škole mišljenja“ tvrde da je važno praćenje njihovog formiranja, jer mogu biti opasni za brodove koji godišnje na južni pol dovedu do 10.000 turista, (prema podacima British Antarctic Survey-a).

I zagovornici borbe protiv dramatičnih klimatskih promjena pozivaju se na najnovija naučna istraživanja i zahtijevaju šire razumijevanje još uvijek nedovoljno istraženog Antarktika i ozbiljnije objašnjenje pojava „otkidanja“ grandioznih površina ledenih brijegova.

pomorstvo.info

Podijeli vijest:

Leave a Reply