Izvor fotografije: Shutterstock.com
Međunarodna trgovačka komora (International Chamber of Shipping – ICS), koja zastupa preko 80% svjetske trgovačke flote, i Međunarodna asocijacija bunker industrije (International Bunker Industry Association – IBIA), koja predstavlja globalnu bunker industriju, podnijele su zajednički predlog globalnom regulatoru pomorske industrije – Međunarodnoj pomorskoj organizaciji Ujedinjenih Nacija (UN International Maritime Organization – IMO) za globalni standard za emisiju stakleničkih gasova (GHG) za goriva.
Cilj je postepeno smanjivanje intenziteta GHG u gorivima i stvaranje tržišta za proizvodnju goriva sa nultim i gotovo nultim emisijama, kako bi se osiguralo postizanje cilja neto nulte emisije GHG do 2050. godine.
U okviru predloga, ICS i IBIA iznose nacrte izmjena Annex VI MARPOL Konvencije u smislu maksimalno dozvoljenog intenziteta GHG u pomorskim gorivima u 2030. godini, koji će biti praćen agresivnim pooštravanjem ovog standarda u 2040. godini.
Pored pomoći u postizanju cilja neto nultih emisija, početni standard intenziteta GHG postavljen za 2030. godinu će podržati pomorstvo u postizanju novog cilja IMO-a (koji su takođe usvojile vlade u julu 2023.) da između 5% i 10% energije koju koristi pomorstvo mora biti proizvedeno do 2030. godine iz izvora energije nulte ili gotovo nulte emisije. Tačan standard za potrebno smanjenje intenziteta GHG u pomorskom gorivu biće predmet pregovora između vlada.
Značajno je da predlog ICS/IBIA pruža ključan pojednostavljeni dobrovoljni mehanizam za “energetsko grupisanje usaglašavanja” kako bi skrenuli pažnju na mogućnosti da proizvođači goriva ne mogu da obezbijede nove vrste goriva u dovoljnim količinama.
Simon Bennett, zamjenik generalnog sekretara Međunarodne trgovačke komore, objasnio je:
“Međunarodna trgovačka komora prepoznaje važnost postizanja naših ciljeva dekarbonizacije, ne samo za pomorstvo, već i za svijet. Naš zajednički predlog pruža fleksibilnost koja omogućava usklađenost brodova ukoliko goriva potrebnog intenziteta GHG ne budu uvijek dostupna. Ovaj pojednostavljeni pristup izbjegava potrebu za previše kompleksnim sistemom, kakav je predložila Evropska unija, gdje bi “jedinice usklađenosti” ili “ispravne jedinice” trebale biti registrovane ili kupljene od centralnog registra IMO-a.
Predloženi način grupisanog usaglašavanja bio bi privatni aranžman između pomorskih kompanija i izbjegavao bi nepotrebno administrativno opterećenje za vlade, uključujući administracije zemalja u razvoju čija će podrška biti od vitalnog značaja za napredak u IMO.”
Edmund Hughes, predstavnik IBIA u IMO, dodao je:
“Bunker industrija u potpunosti podržava međunarodno dogovoren standard GHG goriva za 2030. godinu koji će pomoći u stvaranju globalnog tržišta za pomorska goriva smanjenog intenziteta GHG, uključujući održiva biogoriva koja se uglavnom snabdijevaju kao mješavine, koje se očekuje da će mnogi postojeći brodovi koristiti kako bi se uskladili. U potpunosti se slažemo sa vlasnicima brodova, kako ih predstavlja ICS, da dizajn globalnog standarda za gorivo mora biti što jednostavniji ako, kako je identifikovano u Strategiji IMO GHG za 2023. godinu, vlade žele da imaju funkcionalan sistem na mjestu u narednih 18 mjeseci, koji se može jedinstveno i dosledno sprovoditi i koji drži administrativno opterećenje za operatere bunkera i dobavljače na minimumu”.
Zajednički predlog ICS/IBIA razmatraće radna grupa IMO za međusedmično smanjenje GHG u martu 2024. godine, neposredno prije sledećeg ključnog sastanka Komiteta za zaštitu morskog okruženja IMO (MEPC81).
Izvor: ICS Shipping press