Izvor fotografije: Shutterstock.com
Nova studija The International Council on Clean Transportation (ICCT) procjenjuje da EU treba da utrostruči ili da četverostruko poveća svoju instaliranu snagu na kopnu do 2030. kako bi ispunila regulatorne ciljeve.
Prema ICCT-u, trenutno 51 luka u 15 pomorskih država članica EU ima na kopnu elektroenergetsku infrastrukturu koja snabdijeva 309 MW energije, od čega je 283 MW namijenjeno kontejnerskim kao i putničkim brodovima.
Α, u skladu sa FuelEU Maritime regulativom, članom 6, počevši od 1. januara 2030., kontejnerski i putnički brodovi veće ili jednake 5.000 bruto tonaže (GT) povezivaće se na kopnu i zamijeniti svoje potrebe za električnom energijom u glavnim lukama EU navedenim u European Transport Network (TEN-T).
ICCT takođe napominje da će trenutni nivo ambicija FuelEU Maritime regulative i AFIR-a dovesti do samo 24% smanjenja procijenjenih godišnjih emisija CO2 u EU od 4,37 Mt na vezu.
Propis FuelEU Maritime, koji se fokusira na brodove sa nultom emisijom, odnosi se samo na putničke i kontejnerske brodove, jer oni imaju najveću emisiju po brodu dok su vezani uz obalu.
AFIR, član 9, reguliše snabdijevanje električnom energijom na kopnu podsticanjem razvoja infrastrukture sa standardizovanim lancem snabdijevanja električnom energijom na obali u lukama TEN-T mreže.
Međutim, AFIR i FuelEU pomorska regulativa su samo djelimično usklađeni, pri čemu AFIR ima više dodatnih zahtjeva i izuzeća u vezi sa obimom pristajanja u luku, ograničavajući snabdijevanje električnom energijom sa obale na 90% potražnje, izuzev u slučaju luka sa manje prosječnih pristajanja i onih koje se nalaze na udaljenim ostrvima. Ove razlike mogu dovesti do prepreka u implementaciji.
Izvor: Safety4Sea