Izvor fotografije: Shutterstock.com
UK Maritime and Coastguard Agency (UK MCA) u svojim smjernicama “Leading for Safety guidelines” ističe ključne korake za poboljšanje situacione svijesti. Situaciona svijest varira od osobe do osobe i, naravno, od situacije do situacije. Naše znanje, iskustvo i kompetencije pomažu nam da shvatimo što se dešava oko nas, da procijenimo i zatim ublažimo rizike. Međutim, situaciona svijest će biti toliko precizna koliko je precizna naša percepcija.
U različitim faktorima, posebno u situacijama visokog pritiska ili stresa, može doći do gubitka situacione svijesti, što može dovesti do incidenata.
UK MCA ističe da je tehnika “Stop, look, assess, manage” (SLAM) brz metod koji se može koristiti u situacijama koje zahtijevaju hitnu akciju kako bi se održala situaciona svijest. Postoje četiri faze u tehnici upravljanja situacijom SLAM, koje se predstavljaju na sljedeći način:
Faza 1: Zaustavite se i pogledajte zadatak
– Da li se zadatak promijenio?
– Jesam li upoznat/a sa zadatkom?
– Da li mi je ugodno izvršavati zadatak?
Faza 2: Pogledajte okruženje
– Pregledajte potencijalne opasnosti.
– Identifikujte opasnosti i njihove povezane rizike za svaku fazu procesa.
– Eliminišite ili ublažite rizike povezane sa svakom identifikovanom opasnošću.
Faza 3: Procijenite efekte opasnosti
– Da li su moje kolege kompetentne?
– Jesu li upoznati sa zadatkom?
– Da li mi je potrebno još nešto da bezbjedno izvršim zadatak?
Faza 4: Upravljajte situacijom
– Da li se dogodilo nešto neočekivano?
– Kako mogu biti bolje pripremljen/a u budućnosti?
Uopšteno, kontinuirano poboljšanje situacione svijesti pomaže u identifikaciji i prevenciji grešaka, doprinoseći strukturiranim procesima učenja i organizacijskom učenju. Situaciona svijest je ključni koncept u pomorskoj industriji, naglašavajući važnost razumijevanja okruženja za poboljšanu sigurnost, izvršavanje zadataka i ukupne performanse.
Izvor: Safety4Sea