Skip to main content
search
VijestiSvijet

GMF ističe strategije za agregaciju potražnje za gorivima sa nultom emisijom

AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

Kao odgovor na hitnu potrebu za brodarstvom sa nultom emisijom, Global Maritime Forum (GMF) objavio je seriju uvida u dva dijela, koji se bave ključnom ulogom agregacije potražnje u ubrzavanju usvajanja zelenih goriva.

Prvi dio daje pregled izazova sa kojima se suočavaju pioniri u obezbjeđivanju zelenog metanola i amonijaka, te kako agregacija potražnje može pomoći u prevazilaženju tih izazova. Drugi dio detaljno analizira dostupne pristupe za agregaciju potražnje za gorivima sa nultom emisijom i istražuje kako ih pioniri mogu primijeniti.

Ključni uvidi:

  • International Maritime Organisation (IMO) postavila je cilj postizanja nulte neto emisije do 2050. godine, sa 5-10% energije iz alternativnih goriva do 2030. Međutim, samo nekoliko brodarskih kompanija uspjelo je da osigura adekvatnu snabdjevenost ovim gorivima.
  • Ovaj izazov proizilazi iz potrebe da operateri potpišu dugoročne, velike i skupe ugovore za gorivo (10-15 godina). Bez takvih ugovora, proizvođači ne mogu prikupiti kapital potreban za početak proizvodnje goriva, što usporava tranziciju.
  • Da bi prevazišao ovaj problem, Globalni pomorski forum identifikovao je nove strategije koje proizvođači goriva, potencijalni korisnici goriva i tržišni posrednici mogu koristiti kako bi povećali dostupnost goriva, kao što su:

Mjere vođene potražnjom:

  • Zajednička nabavka: Udruživanjem kupovne moći, vlasnici brodova, operateri i/ili čarteri mogu iskoristiti kolektivnu pregovaračku moć, podržati razvoj ključne infrastrukture i poslati snažne signale potražnje na tržištu.
  • Zajednički poduhvati: Učesnici postojećih inicijativa za zelene koridore mogu dijeliti troškove i rizike, iskoristiti zajedničke finansijske kapacitete i pojednostaviti složene ugovore u brodarstvu.

Mjere vođene trećim stranama:

  • Tržišno posredovanje: Vlade ili međunarodne institucije mogu preuzeti obaveze prema proizvođačima, a zatim prodavati gorivo brodarskim kompanijama pod kraćim, manjim i/ili jeftinijim uslovima.
  • Vodonični hub-ovi: Povećano učešće u vodoničnim hub-ovima za povezivanje proizvođača, potrošača i infrastrukture na određenim lokacijama.

Mjere vođene ponudom:

  • Vremensko slaganje: Podsticanje proizvođača goriva i njihovih finansijera da prihvate paket kraćih ugovora, kako bi se izbjegla potreba da jedan brodarski operater preuzme obavezu ugovora na 10 do 15 godina.
  • Kroz ove mjere, održiva goriva poput zelenog amonijaka i metanola mogu se proizvesti u dovoljnim količinama kako bi se postigli međunarodni ciljevi održivih goriva, uz održavanje prihvatljivih troškova za brodarstvo.

Izvor: Safety4Sea

Podijeli vijest:

Leave a Reply