Izvor fotografije: Shutterstock.com
Ogromni nivoi izgradnje novih brodova, opadajuća potražnja i nezadovoljna baza kupaca predstavljaju recept za pad tarifa, koji se očekivao prošle godine, ali sada se predviđa da će biti samo marginalno pogođen štrajkom u lukama istočne obale Sjedinjenih Američkih Država.
Direktor Global Shippers Forum (GSF), James Hookham, izjavio je na FIATA Svjetskom kongresu u Panami (26. septembra) da su špediteri izgubili strpljenje i planiraju da se suprotstave onome što smatraju lošom uslugom po izuzetno visokim tarifama, uz nedostatak transparentnosti u obračunu troškova i sumnje da brodarske linije manipulišu kapacitetima u svoju korist.
GSF je, zajedno sa konsultantskom kompanijom MDS Transmodal, kreirao Indikatore performansi kontejnerskog transporta (CSPI) kako bi pomogli špediterima u pregovorima o tarifama, pružajući im podatke koji mogu donijeti veću transparentnost u pregovorima o ugovorima.
Nakon prošlogodišnjeg neuspješnog pokušaja, kada su napadi na Bliskom istoku zatvorili Suescki kanal i primorali prevoznike da koriste rutu oko Rta dobre nade kako bi apsorbovali novu izgradnju koja je trebala uravnotežiti ponudu i potražnju, povjerenje špeditera ponovo raste.
“Tržište je trenutno previše nepredvidivo za pouzdane projekcije,” istakao je Hookham, “ali možemo pratiti trendove u trenutnim okolnostima.”
Ti trendovi će se prvobitno ogledati u kvartalnim tržišnim izvještajima koje sastavlja MDS Transmodal, koristeći javno dostupne izvore i sopstvene algoritme kompanije kako bi identifikovali te trendove i obavijestili špeditere.
Kako bi odgovorili na ova pitanja, GSF i MDST su kreirali CSPI koji se sastoji od osam indeksa, od kojih će tri – kapacitet, profitabilnost i povezanost – biti predstavljeni u Hookham-ovom govoru u Panami. CSPI će biti dostupni špediterima po regijama, trgovinskim rutama ili lukama, ali ključno pitanje za Hookhama u ovom trenutku je: “Koliko od raspoređenog kapaciteta je stvarno dostupno za rezervaciju?”
Najnoviji podaci CSPI pokazuju da prevoznici na glavnim trgovinskim rutama imaju dovoljno slobodnog kapaciteta za prevoz tereta, sa iskorišćenošću kapaciteta na Pacifiku od 70%, na ruti Azija-Evropa od 80% i samo 65% na ruti preko Atlantika ka zapadu.
“Do februara sljedeće godine vjerovatno će doći do značajnog viška kapaciteta, s obzirom na to da će nova plovila biti raspoređena. Moguće je da će štrajk na istočnoj obali SAD-a uzrokovati poremećaje, ali mislim da to neće biti dovoljno ozbiljno niti dovoljno dugo da izazove slične nivoe poremećaja kao tokom pandemije,” rekla je Teodoro.
Prema MDST-u, očekuje se da će kapacitet kontejnerskog transporta porasti za 1,7 miliona TEU-a do februara sljedeće godine, sa globalnog ukupnog kapaciteta od oko 29,9 miliona TEU-a na gotovo 31,6 miliona TEU-a.
Dio ovog novog kapaciteta biće neutralisan reciklažom starijih brodova, ali većina rashodovanih plovila biće manjih kapaciteta, dok većina novih naručenih brodova prelazi 15.000 TEU-a. Analitičar Darron Vadi iz Dynamara objasnio je: “Čak i ako se program demoliranja nastavi u ‘normalnim’ nivoima, njegov uticaj biće minimalan u poređenju sa brojem brodova koji će biti isporučeni. Očekuje se da će 2024. godine biti isporučeno oko 470 brodova, ukupnog kapaciteta od 3,2 miliona TEU-a. U posljednjoj deceniji, prosječno godišnje demoliranje iznosilo je 247.000 TEU-a, a 2016. godina je bila rekordna sa 699.000 TEU-a, što je činilo 3,5% flote.”
Vadi smatra da su promjene na tržištu “generacijske smjene”, ali u kratkom roku, politički događaji u SAD-u bi mogli izazvati skok tereta krajem 2024. godine. “Ali, gdje će to ostaviti 2025. i godine koje slijede?” upitao je Vadi.
Izvor: container-news.com