Izvor fotografije: Shutterstock.com
Azija je, zahvaljujući snazi svog pomorskog sektora, i dalje najbolje povezana regija u svjetskim brodskim mrežama, navodi se u posljednjem izvještaju Pregled pomorskog transporta za 2024. koji je objavila UN Trade and Development Body (UNCTAD) 22. oktobra.
Izvještaj pokazuje da azijske ekonomije i dalje drže vodeće pozicije na globalnom Indeksu povezanosti kontejnerskog transporta, pri čemu je Kina na prvom mjestu, a slijede je Republika Koreja i Singapur.
U međuvremenu, Vijetnam je zabilježio najveći dugoročni porast u povezivanju od čak 199% od 2006. godine.
Indeks, prvi put predstavljen 2004. godine, izrađen je od strane UNCTAD-a i zasniva se na glavnim komponentama pomorskog transportnog sektora, kao što su veličina brodova, raspoloživi kapacitet, broj pružalaca usluga i nedjeljni pozivi brodova.
Što se tiče brodogradnje, Kina, Japan i Republika Koreja nastavljaju svoju dominaciju, pokrivajući oko 95% globalne proizvodnje. Prvi put u istoriji, Kina je 2023. godine isporučila više od polovine novih brodova u svijetu.
U sve povezanijem svijetu, geopolitičke tenzije i posljedice klimatskih promjena imaju globalne reperkusije, uključujući i Aziju.
Sukob u Crvenom moru ozbiljno je uticao na brodski saobraćaj kroz Suecki kanal i dodatno povećao zagušenja u glavnim azijskim lukama.
Prema saopštenju UNCTAD-a, između marta i maja 2024. godine, vrijeme čekanja u Singapuru gotovo se udvostručilo, sa 24 na 40 sati, dok je u luci Port Klang u Maleziji taj broj porastao sa 20 na 26 sati.
Suočeni s niskim nivoom vode povezanim sa klimatski izazvanim sušama, ograničenja gaza u Panamskom kanalu 2023. godine dovela su do kašnjenja u isporuci i povećanih troškova.
Ovo je uticalo na trgovinske rute za izvoz žitarica i manjih tereta iz Amerike ka Aziji, sa povećanjem dužine plovidbe od 31% za završena putovanja i smanjenjem obima tereta za 25%.
Izvještaj pokazuje da su 2023. godine glavne pomorske vodene rute koje povezuju Istok i Zapad činile najmanje 36% globalne trgovine teretom u kontejnerima.
Ove rute uključuju pravce iz Istočne Azije ka Sjevernoj Americi, Sjevernoj Evropi i Mediteranu.
Po sektorima, očekuje se da će izvozi tehnologije iz Azije – posebno proizvoda povezanih sa zelenom energijom i vještačkom inteligencijom – podsticati dalji oporavak globalne trgovine robom.
Trgovina gvožđem će nastaviti da raste zbog jake potražnje čeličnih proizvođača, posebno u Aziji.
Očekuje se i porast globalne trgovine gasom, s obzirom na širenje infrastrukture za skladištenje i transport tečnog prirodnog gasa, kao i rastuću potražnju iz Azije i Evrope.
Izvor: Shipping Telegraph