Skip to main content
search
VijestiSvijet

Da li će rastući troškovi i bezbjednosni rizici ugroziti budućnost amonijaka kao brodskog goriva?

By 01/11/2024November 4th, 2024Nema komentara
AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

U jednom od najvećih izvoznih luka u Zapadnoj Australiji, prošlog mjeseca je uspješno obavljen prvi transfer amonijaka s jednog broda na drugi, što predstavlja ključni test za usvajanje ovog goriva u pomorstvu kao dio nastojanja za čišćom energijom.

Prvi brodovi na amonijak trebalo bi da uđu u upotrebu 2026. godine, što je jedno od nekoliko alternativnih goriva kojima industrija teži u cilju smanjenja svog ugljeničnog otiska, koji doprinosi s oko 3% globalnih emisija.

Ipak, amonijak se suočava sa velikim izazovima po pitanju troškova i bezbjednosti u poređenju sa LNG-om, metanolom i biogorivima. Njegova prednost je što ne sadrži ugljenik, pa bi mogao postati gorivo sa nultim emisijama ako se proizvodi pomoću vodonika dobijenog iz obnovljive energije. Međutim, bezbjednost predstavlja veliki izazov, jer se amonijak obično koristi za đubriva i eksplozive.

„Trenutno, nedostatak regulative, iskustva u primjeni i toksičnost amonijaka na brodovima predstavljaju glavne prepreke bezbjednosti,“ izjavila je Laure Baratgin, direktorka komercijalnih operacija u kompaniji Rio Tinto, najvećem izvozniku gvožđa u luci Dampier, gdje je izveden ovaj probni transfer.

Globalno, industrija pokazuje oprez prema upotrebi amonijaka. Do 2024. godine naručeno je samo 25 brodova na dvostruko gorivo koje koristi i amonijak, što je daleko ispod broja brodova na LNG, kojih ima najmanje 722, i na metanol, sa 62 broda u upotrebi ili narudžbi.

Snabdijevanje brodova gorivom predstavlja posebne izazove kod amonijaka, jer ovaj hemijski spoj može izazvati akutna trovanja i oštećenja kože, očiju i disajnih puteva.

Pilot studija u Singapuru, koju je sproveo Globalni centar za dekarbonizaciju pomorstva (GCMD), identifikovala je 400 rizika povezanih sa snabdijevanjem goriva amonijakom. Mjere poput automatskog prekida sistema u slučaju curenja mogu smanjiti rizik, kažu iz Centra, koji trenutno razvija plan za hitne situacije u slučaju curenja amonijaka.

Troškovi bi morali značajno pasti da bi amonijak bio konkurentan. Trenutni troškovi za korišćenje amonijaka kao goriva su dva do četiri puta veći u poređenju sa konvencionalnim gorivima, djelimično zbog ograničenih zaliha za pomorski sektor i manje energetske gustine.

Iako izazovi ostaju, Američki biro za brodarstvo predviđa da će amonijak činiti oko trećinu goriva za brodove do 2050. godine.

„Sigurno nećemo iznijeti proizvod na tržište dok ne budemo potpuno sigurni da su svi rizici pažljivo sagledani,“ izjavio je Kenny MacLean, operativni direktor dobavljača goriva Peninsula.

Izvor: gCaptain

Podijeli vijest:

Leave a Reply