Skip to main content
search
VijestiSvijetIstaknute Vijesti

Pomorstvo reaguje na Trump-ovu pobjedu na izborima

AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

Kineski juan je oslabio, a berze u kontinentalnoj Kini i Hong Kongu su pale nakon što je Donald Trump postao 47. predsjednik Sjedinjenih Američkih Država, što vjerovatno najavljuje novo razdoblje trgovinskih ratova između dvije najveće svjetske ekonomije.

Obim ove pobjede najavljuje istorijski preokret, zbog kojeg će pomorska industrija morati da se pripremi za značajne promjene u narednim godinama, kako u trgovinskim tokovima i geopolitici, tako i u tempu usvajanja globalnih ekoloških propisa.

„Ovo će zauvijek biti upamćeno kao dan kada je američki narod povratio kontrolu nad svojom zemljom,“ izjavio je Trump na pobjedničkom skupu na Floridi.

Martin Stopford, jedan od najpoznatijih ekonomista u pomorstvu, smatra da će glavni izazov za industriju biti ekonomsko preusmjerenje između pacifičkih i atlantskih ekonomija, proces koji traje već 15 godina. „Trump-ov tarifni zid možda predstavlja jednu etapu u tom procesu, ali kao i zidovi za sprječavanje migracija, teško je ostvariti velike promjene u roku od četiri godine,“ komentarisao je Stopford.

Khalid Hashim, izvršni direktor tajlandske kompanije Precious Shipping, predviđa da će Trump-ova pobjeda brzo okončati rat u Ukrajini, ukinuti sankcije Rusiji i uvesti dodatne tarife protiv Kine. „Cijene nafte će pasti, možda naglo, u zavisnosti od toga koliko brzo budu ukinute sankcije Rusiji,“ rekao je Hashim, dodajući da pomorska industrija ne treba previše da brine o tarifnim prijetnjama.

„U proteklih osam godina, od početka tarifnih ratova tokom Trump-ovog prvog mandata, uvoz kontejnera u SAD je znatno porastao. Pogledajte podatke iz Los Angeles-a i Long Beach-a, najvećih američkih kontejnerskih terminala,“ istakao je Hashim.

Međutim, Roar Adland, globalni šef istraživanja brokera SSY, smatra da bi tarife mogle donijeti loše vijesti za brodarstvo. „Očekujemo da će Trump uvesti više tarifa, posebno prema Kini,“ rekao je Adland, upozoravajući da bi trgovina mogla biti pogođena ukoliko druge zemlje uzvrate, što bi negativno uticalo na pomorski transport.

„Pomorska industrija ponovo ulazi u period nestabilnosti, ali to možda nije u potpunosti loša vijest. Ako Azija i SAD postignu dogovor, to bi moglo značiti duže transportne rute i obostrani promet, što je optimistično.“

Podaci Clarksons Platou Securities pokazuju da je sektor rasutog tereta, posebno žitarica i čeličnih proizvoda, najviše bio pogođen prvim Trump-ovim trgovinskim ratom sa Kinom, dok su sektori LNG i LPG takođe osjetili posljedice.

Pomorska industrija bi se mogla suočiti sa preprekama u procesu dekarbonizacije. Analitičari iz Sea-Intelligence-a upozorili su da bi rad IMO-a na usvajanju novih regulativa i ciljeva mogao stati. Ovo bi moglo ubrzati trend u kojem bi regulative o dekarbonizaciji morale biti primjenjivane lokalno, a ne globalno.

Anais Rios iz organizacije Seas At Risk, izjavila je da proces IMO-a ne zavisi od toga ko je u Bijeloj kući, naglasivši da je većina vlada već predana cilju dekarbonizacije do 2050. godine.

Sumirajući, analitičari brokerske firme Hartland Shipping zaključuju da će volatilnost i neizvjesnost na današnjim pomorskim tržištima samo rasti pod Trump-ovom administracijom.

Izvor: Splash247

Podijeli vijest:

Leave a Reply