Izvor fotografije: City of Rijeka
Istorijska superjahta Galeb, dužine 117,3 metra, nekada vlasništvo Maršala Tita, predsjednika bivše Jugoslavije, završila je opsežnu petogodišnju rekonstrukciju u brodogradilištu Kraljevica u Hrvatskoj. Galeb će sada služiti kao muzej koji prikazuje istoriju broda, a uključuje i javne sadržaje poput restorana, kafića i smještaja.
Nakon Titove smrti, vlasništvo nad Galebom prešlo je na crnogorsku vladu nakon raspada Jugoslavije. Brod je kasnije prodat grčkom milijarderu John Paul Papanicolaouu, vlasniku jahte Christina O, ali ga je hrvatska vlada zaplijenila 2009. godine zbog neplaćenih troškova vezivanja.
Hrvatska je planirala da Galeb proda na aukciji po početnoj cijeni od 85.000 funti. Da je brod prodat kao staro gvožđe, vrijedio bi najmanje 155.000 funti, ali zbog statusa kulturnog dobra morao je ostati očuvan. Vlasnik Papanicolaou je ovo osporio i slučaj odnio do Vrhovnog suda. Na kraju je Galeb kupila grad Rijeka, koja je objavila planove da ga pretvori u “plutajući muzej” uz trošak od 8 miliona funti.
Projekat prenamjene Galeba započet je u decembru 2019. godine u saradnji sa Marine and Energy Solutions, ali su radovi značajno kasnili zbog pandemije COVID-19. Unutrašnju obnovu završili su Primat RD i Črnelić, dok je originalni namještaj jahte restaurirala specijalizovana kompanija u dogovoru sa Konzervatorskim odjeljenjem Ministarstva kulture u Rijeci.
Muzej će biti otvoren u prvoj polovini 2025. godine, a dizajnirala ga je Nikolina Jelavić Mitrović, poznata po radu na Gradskom muzeju Vukovara i Muzeju Sinjske alke.
Galeb je izgrađen u Đenovi, Italija, 1938. godine i započeo je život kao pomoćni kruzer pod imenom Ramb III. Tokom Drugog svjetskog rata pretrpio je oštećenja usljed bombardovanja, a kasnije je obnovljen i prenamijenjen u školsku fregatu za jugoslovensku mornaricu; u tom periodu Tito ga je preuzeo za ličnu upotrebu u državne svrhe.
Izvor: BOAT International