Izvor fotografije: Pogorlukkk / Shutterstock.com
Carinska i granična zaštita Sjedinjenih Američkih Država (CBP) saopštila je da je zaplijenjeno 3.000 gitara u lukama Los Angeles-a i Long Beach-a. Lažne električne gitare marke Gibson, koje su stigle iz Azije, imale bi procijenjenu vrijednost od 18 miliona dolara da su bile autentične.
Gitare su zaplijenjene nakon što su vlasti označile sumnjive kontejnere, što predstavlja jednu od najvećih zaplijena falsifikovanih muzičkih instrumenata. CBP, koji je otkrio falsifikate u saradnji sa Odjeljenjem za istrage domovinske bezbjednosti.
Kompanija Gibson potvrdila je da su crvene, crne i narandžaste električne gitare, uključujući kopije poznatih modela Les Paul, falsifikati. Takođe, naglasili su da se njihove originalne gitare proizvode isključivo u Sjedinjenim Državama.
Zaplijena lažnih električnih gitara desila se upravo dok Gibson obilježava 130 godina postojanja. Za ovu ikoničnu kompaniju, osnovanu 1902. godine u Kalamazuu, Michigen, zaplijena predstavlja značajnu pobjedu u očuvanju njihovog nasljeđa kvaliteta i izrade, legendarnih muzičkih partnerstava sa umjetnicima i napora da promovišu i podstiču muzičare.
Cheryl M. Davies, direktorka CBP-a za terenske operacije u Los Angeles-u, izjavila je da su lažne Gibson gitare mogle završiti u rukama nesvjesnih potrošača putem e-trgovine, uličnih pijaca, neovlašćenih prodavaca i ličnih transakcija.
Luke Los Angeles-a i Long Beach-a, među najprometnijim kontejnerskim lukama u SAD-u, bilježe značajne zaplijene falsifikovane robe. Kina i Hong Kong glavni su izvori lažne robe, a zaplijene iz ove dvije zemlje čine 46 odsto ukupnog broja zaplijena i 84 odsto ukupne vrijednosti falsifikata. CBP ističe da je rekordnih milijardu dolara vrijedne falsifikovane robe zaplijenjeno u 2022. godini. To je u poređenju sa ukupnim teretom vrijednim oko 300 milijardi dolara, koji je prošle godine prošao kroz ove dvije luke.
CBP je saopštio da je razvio proaktivne, agresivne i dinamične mjere za sprovođenje zakona kako bi spriječio uvoz nezakonite robe i zaštitio američke potrošače i kompanije, sa ciljem borbe protiv krađe intelektualne svojine. Ovo dolazi u trenutku kada se problem falsifikata pogoršava, pri čemu je agencija u fiskalnoj 2023. godini zaplijenila 19.724 pošiljke koje su sadržavale robu koja je kršila prava intelektualne svojine. To je ekvivalent gotovo 23 miliona falsifikovanih proizvoda vrijednih zapanjujućih 2,7 milijardi dolara da su bili autentični.
Izvor: The Maritime Executive