Skip to main content
search
VijestiZabava

Kako zaustaviti Google da snima vaše glasovne aktivnosti

By 02/12/2024December 4th, 2024Nema komentara
AAA

Izvor fotografije: Tada Images / Shutterstock.com

Tehnološki gigant Google, čije usluge koriste milijarde ljudi širom svijeta, ima opciju koja omogućava snimanje glasovnih interakcija korisnika. Ovi audiosnimci se čuvaju kako bi se unaprijedila tehnologija prepoznavanja glasa, ali istovremeno izazivaju zabrinutost u vezi sa privatnošću i sigurnošću podataka.

Google automatski bilježi glasovne aktivnosti korisnika prilikom korišćenja usluga poput Google pretraživača, Asistenta i Mapa. Snimljeni podaci se koriste za poboljšanje prepoznavanja glasovnih naredbi i pružanje personalizovanih odgovora. Međutim, uprkos tvrdnjama da se snimaju samo kratki isječci razgovora, korisnici i stručnjaci za privatnost i dalje su zabrinuti zbog mogućnosti zloupotrebe podataka.

Tehnički stručnjak Jeffrey Castillo nedavno je podijelio uputstvo kako spriječiti Google da snima glasovne interakcije. Evo koraka koje možete pratiti:

  1. Otvorite postavke Google računa
     Prijavite se na svoj Google račun putem aplikacije Google ili posjetite stranicu myaccount.google.com.
  2. Idite na odjeljak “Podaci i privatnost”
     Kliknite na “Podaci i privatnost” i pomaknite se prema dolje do “Postavke istorije.”
  3. Onemogućite glasovnu i audio aktivnost
     U okviru “Aktivnost na webu i u aplikacijama” pronađite opciju “Glasovna i audio aktivnost.” Uklonite oznaku pored ove opcije kako biste spriječili Google da snima vaše glasovne interakcije.
  4. Upravljajte dozvolama za mikrofon i kameru
     Na svom uređaju idite na postavke privatnosti i upravljajte dozvolama aplikacija. Isključite pristup mikrofonu i kameri za Google Asistenta i druge aplikacije koje ne želite da vas “slušaju.”
  5. Izbrišite prethodno snimljene podatke
    Ako želite ukloniti već sačuvane snimke, posjetite isti odjeljak “Glasovna i audio aktivnost” i izbrišite postojeće snimke.

Snimanje glasovnih podataka može povećati rizik od sajber napada. U slučaju da hakeri pristupe vašem uređaju, mogli bi zloupotrijebiti osjetljive informacije ili preslušati privatne razgovore. Norton, aplikacija za sajber sigurnost, preporučuje korišćenje VPN-a, redovno ažuriranje softvera i ograničavanje pristupa aplikacija osjetljivim funkcijama uređaja kao dodatne mjere zaštite.

Iako Google tvrdi da koristi snimke isključivo za unapređenje usluga, mnogi korisnici su skeptični zbog mogućih zloupotreba podataka. Kontrola nad postavkama privatnosti omogućava vam da smanjite rizik od neovlašćenog snimanja i zaštitite svoje podatke.

Izvor: poslovni.hr

Podijeli vijest:

Leave a Reply