Skip to main content
search
VijestiJadran

Uništen biser na Jadranu

AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

Golubova špilja, jedna od najpoznatijih prirodnih atrakcija u Puli, biće zatvorena za posjetioce tokom cijele 2025. godine. Ova odluka donesena je u saradnji između Javne ustanove Natura Histrica i Grada Pule, a razlog leži u prekomjernom broju posjetilaca i negativnim posljedicama koje su nastale usljed tih posjeta. S obzirom na povećan pritisak tokom ljetnjih mjeseci i na opasnosti koje su se pojavile, ova mjera postaje nužna kako bi se zaštitili stanišni uslovi i očuvala sigurnost posjetilaca.

Kroz protekle godine, prirodni resursi Golubove špilje bili su izloženi velikom broju posjetilaca, posebno tokom ljetnjih mjeseci, što je uzrokovalo ozbiljno oštećenje staništa i ugrožavanje zaštite rijetkih vrsta. Osim toga, došlo je do nekoliko incidenata, uključujući povrede kupača, što je još jedan razlog za zabranu ulaska. Zbog toga su nadležni organi, uključujući predstavnike Istarske županije i Grada Pule, odlučili da preduzmu aktivne mjere zaštite pećine.

Nekontrolisani turizam doveo je do velikog broja negativnih posljedica. Postavljena je nedozvoljena rasvjeta koja je mijenjala uslove u pećini, penjanje po njenim zidovima ugrozilo je stabilnost, a veliki broj posjetilaca izazvao je zagađenje, uključujući otpad na dnu pećine. Zdravstvene analize su takođe otkrile povećanje količine crijevnih bakterija u vodi unutar pećine, što je povremeno činilo lokaciju nesigurnom za kupanje.

U Golubovoj špilji nastanjuju se razne vrste zakonom zaštićenih šišmiša, a stanište pruža i sigurno okruženje za golubove, koji su prisutni u pećini od davnina. S obzirom na to da je pećina dio evropske mreže Natura 2000, čiji je cilj očuvanje važnih staništa, njena zaštita postala je prioritet. Povećan broj posjetilaca i masovni turizam prijetili su ne samo ugrožavanju ovih vrsta, već i sigurnosti samih posjetilaca.

Grad Pula i JU Natura Histrica najavili su pojačan nadzor nad pećinom. Svaka osoba koja se ne bude pridržavala zabrane biće kažnjena, a propisane kazne za nepoštovanje zakona variraju. Za fizička lica, kazna može iznositi od 50 do 260 eura, dok se za pravna lica iznosi mogu kretati od 600 do 1.300 eura. Takođe, za pokušaj ulaska u pećinu, kazna za fizička lica biće 132 eura, dok pravna lica mogu biti kažnjena sa iznosima između 3.300 i 26.500 eura.

S obzirom na sve navedene okolnosti, jasno je da je situacija postala neodrživa. Zaštita Golubove špilje i njenih prirodnih vrijednosti zahtijeva odlučne mjere i nepokolebljivo sprovođenje zaštite, čime se želi očuvati ne samo priroda, već i sigurnost svih posjetilaca.

Izvor: Morski.hr

Podijeli vijest:

Leave a Reply