Izvor fotografije: Shutterstock.com
U posljednja 24 sata kroz Ormuski moreuz prošlo je oko 20 miliona barela sirove nafte, dok tankeri nastavljaju plovidbu ključnim pomorskim pravcem za snabdijevanje Bliskog istoka, izjavio je američki ministar energetike Chris Wright.
„Kroz moreuz su prošla 72 broda sa oko 20 miliona barela nafte“, rekao je Wright na Reutersovom Globalnom energetskom forumu u New Yorku.
„Iran u budućnosti neće imati mogućnost da zatvori Ormuski moreuz. To je njihova ključna poluga, a mi im tu mogućnost oduzimamo“, dodao je.
Referentne cijene nafte pale su u srijedu za više od tri dolara, dostigavši najniži nivo od početka iransko-izraelskog sukoba u februaru, jer su se zabrinutosti u vezi sa snabdijevanjem smanjile nakon što je veći broj tankera nastavio prolazak kroz moreuz. Isporuke su prethodnih mjeseci bile ograničene, što je poremetilo protok približno jedne petine svjetske trgovine sirovom naftom.
Izvor: poslovni.hr



