Skip to main content
search
VijestiSvijet

Za brze, „ekološke“ putničke trajekte, 1,86 miliona britanskih funti

By 11/05/2023July 8th, 2023Nema komentara
AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

Na pomolu je novo finansijsko rješenje za projekat ostvarenja nulte emisije štetnih gasova, za brze putničke trajekte, zahvaljujući uspostavljenoj saradnji između Univerziteta Solent, te Chartwell Marine i Newcastle Marine Services pod vođstvom stručnjaka iz pomorske industrije.

Nakon razvoja izvornog koncepta Univerziteta Solent, cilj pomenute grupe je da razvija električni trimaran velike brzine sa hidro-foilingom, koji može prevesti do 40 putnika na priobalnim rutama kratkog do srednjeg dometa.

Ovaj projekat vrijedan je 1,86 miliona funti i finansira ga Innovate UK (dio državnog projekta UK za istraživanje i inovacije, prim.red), a ima za cilj da u sklopu borbe za čistija mora, razvije i izgradi uzorak demo-plovilo, kojim bi se dokazalo da je koncept održiv i da može ploviti u različitim morskim i vremenskim uslovima.

Početno testiranje pokazalo je potencijal za trimaran sa malim otporom i zahtjevima snage. Giles Barkley, šef inženjeringa jahti Univerziteta Solent, daje detaljnije podatke o tome:

Tradicionalni katamaranski trajekt na dizelski pogon sa 40 putnika koji radi brzinom od 25 čvorova, obično zahtijeva više od 1000 kW snage. Koncept trajekta za foiling trimaran ima potencijal da dosegne do 28 čvorova koristeći samo 250 kW snage - što odgovara snazi koju koriste dva moderna električna porodična automobila (motori snage 2×125Kw). To znači da je plovilo moguće napajati pomoću elektromotora sa nultom emisijom, uz značajno smanjenje povezanih troškova goriva i operativnih troškova u poređenju sa tradicionalnim dizelskim plovilom.

Menadžerka projekta Univerziteta Solent, vanredni profesor morske održivosti, dr. Laurie Wright, objašnjava dalje pa kaže:

Nedavni napredak u tehnologiji električnog pogona znači da su putnička plovila srednjeg kapaciteta sa nultim emisijama, malim otporom, velikim brzinama, sada održiva. Ove vrste putničkih plovila mogu otvoriti 'plave koridore', podstičući prelazak sa drumskih na alternativni transport do inače nedovoljno iskorištenih priobalnih plovnih puteva.

Vlada Ujedinjenog Kraljevstva finansira razvoj nove čiste pomorske tehnologije u periodu od dvije godine. Inovativne kompanije koje razvijaju futurističku „zelenu“ tehnologiju u 12 regija širom Velike Britanije, imaće finansijske koristi od nje, a uzgred se otvaraju i visokokvalifikovana radna mjesta u cijeloj zemlji, pozicionirajući Veliku Britaniju kao svjetskog lidera u pomorstvu sa niskim emisijama ugljenika.

Nakon uspješnog raspoređivanja pomenutog demonstracijskog plovila moglo bi se ponuditi plovilo “pune veličine” za komercijalni rad koje nudi troškovno znatno efikasnija rješenja sa nultom emisijom za operatere za brzi prevoz putnika Ujedinjenom Kraljevstvu i inostranstvu.

Andy Page, direktor kompanije Chartwell Marine, objašnjava:

Kako tehnologija električnog pogona napreduje u pomorskoj industriji, pred nama su uzbudljive prilike za razvoj brodova sa nultom emisijom štetnih gasova koji mogu iskoristiti nedovoljno iskorištene priobalne plovne puteve.
Trimaran velike brzine je uzbudljiv predlog koji nudi rješenje sa nultom emisijom za kratka priobalna putovanja. Ponosni smo što sarađujemo sa Newcastle Marine Services i Univerzitetom Solent kako bismo postigli ovaj dizajn koji je omogućen samo zahvaljujući finansiranju Innovate UK.

Iman Ramzanpoor, generalni direktor Newcastle Marine Services takođe govori o važnosti ovoga projekta:

Uzbuđeni smo što ćemo sarađivati sa Chartwell Marine i Univerzitetom Solent na razvoju vrhunskog, električnog hidro-foiling trimarana velike brzine koji bi mogao dovesti do revolucionarnog napretka u industriji putničkih trajekata. Ovakav trajekt će značajno smanjiti operativne troškove i emisije ugljen dioksida, što ga čini atraktivnim rješenjem za operatere putničkih trajekata na kratkim udaljenostima u Ujedinjenom Kraljevstvu i šire. Ovaj projekt pokazuje našu predanost unaprjeđenju održive pomorske tehnologije i podupire napore Ujedinjenog Kraljevstva da postane globalni lider u pomorskom prometu sa niskim nivoom ugljenika.

„Solent Tri Foiler“ sa nultom emisijom dio je trećeg kruga probnog takmičenja Čista mora (CMDC3), koje je najavljeno u oktobru 2022. godine, a finansira ga Ministarstvo saobraćaja i isporučuje u partnerstvu sa Innovate UK.

 Kao u dijelu CMDC3, Ministarstvo je dodijelilo 60 miliona funti za 19 vodećih projekata koje podstiču 92 britanske organizacije da isporuče uzorne istraživačke i razvojne projekte u oblasti čistih morskih rešenja.

 Projekti će se odvijati na više lokacija širom Ujedinjenog Kraljevstva od krajnjeg sjevera do Shetland ostrva i južno do Cornwalla.

CMDC3 je dio vodećeg višegodišnjeg programa CMDC Odjeljenja za dostavu Velike Britanije za smanjenje emisija (UK Shore).

U martu 2022. nadležno ministarstvo je najavilo najveće državno ulaganje ikada u britanski komercijalni pomorski sektor, dodijelivši 206 miliona funti UK Shore, novom odjeljenju unutar Ministarstva saobraćaja, usmjerenom na dekarbonizaciju pomorskog sektora.

UK Shore naručio je niz intervencija za period od 2022-2025 godine, sa ciljem ubrzavanja dizajna, proizvodnje i rada čistih pomorskih tehnologija proizvedenih u UK i otvaranja mogućnosti za prelaz na nultu emisiju štetnih gasova.

Izvor: Solent University Southampton

Podijeli vijest:

Leave a Reply