Skip to main content
search
VijestiSvijet

Greenpeace upozorava: reciklirana plastika nije rješenje protiv zagađenja

By 24/05/2023July 8th, 2023Nema komentara
AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

Recikliranje plastike može je učiniti toksičnijom i ne treba je smatrati rješenjem krize zagađenja, upozorio je Greenpeace prije najnovijeg kruga pregovora o međunarodnom sporazumu o plastici.
“Plastika je sama po sebi nespojiva sa kružnom ekonomijom”, navodi se u izvještaju globalne ekološke mreže koja objedinjuje istraživanja koja pokazuju da je reciklirana plastika toksičnija od svojih prvobitnih sastojaka.

Izvještaj, vremenski usklađen sa početkom novih razgovora o potencijalnom globalnom sporazumu o plastici, dolazi u trenutku kada su odvojena istraživanja pokazala da razbijanje plastike za recikliranje raspršuje zagađenje mikroplastikom u sve pore životne sredine.

Predstavnici 173 zemlje složili su se prošle godine da razviju pravno obavezujući sporazum kojim bi se obuhvatio “puni životni ciklus” plastike od proizvodnje do odlaganja, o kojem će se pregovarati u sljedeće dvije godine.

Sljedeće nedjelje trebali bi se sastati u Parizu, na razgovorima koji su već kritikovani zbog isključivanja zajednica u zemljama u razvoju oštećenih odlaganjem i spaljivanjem plastičnog otpada, kao i marginalizovanih sakupljača otpada, koji su ključni za recikliranje.

Bez tih glasova strahuje se da će pregovori biti pokolebani korporativnim interesima.

Industrija plastike - uključujući kompanije za fosilna goriva, petrohemija i roba široke potrošnje – nastavljaju da predlažu recikliranje plastike kao rješenje krize zagađenosti plastikom.
Ali... Toksičnost plastike zapravo se povećava recikliranjem. Plastici nije mjesto u kružnoj ekonomiji i jasno je da je jedino pravo rješenje za okončanje zagađenosti plastikom, masovno smanjenje proizvodnje plastike.

rekao je Graham Forbes, koji vodi globalnu kampanju Greenpeace-a u SAD-u za plastiku.

Od 1950.-ih, proizvedeno je oko 8 milijardi tona plastike.

Izvještaj Greenpeace-a katalogizuje recenzirana istraživanja i međunarodne studije koje pokazuju ne samo da se mali dio (9%) plastike ikada reciklira, već i da oni koji završe sa većim koncentracijama otrovnih hemikalija, umnožavaju njihovu potencijalnu štetu za zdravlje ljudi, životinja i prirodne sredine.

Reciklirana plastika, navodi se u izvještaju, često sadrži viši nivo hemikalija kao što su toksični usporivači gorenja, benzen i drugi kancerogeni zagađivači okoline, uključujući bromirane i hlorisane diokside, te brojne endokrine disruptore koji mogu uzrokovati promjene u prirodnom nivou hormona u tijelu.

Inače, treba napomenuti da se plastika sa otpada, namijenjena recikliranju, obično izvozi iz zemalja sa visokim prihodima u siromašnije dijelove svijeta.

Izvor: The Guardian

Podijeli vijest:

Leave a Reply