Skip to main content
search
VijestiSvijet

Šta je svjetskoj pomorskoj zajednici poručeno filmom „Recikliranje brodova-Vrijeme za promjene”

By 27/05/2023July 8th, 2023Nema komentara
AAA

Izvor fotografije: cad_wizard / Shutterstock.com

BIMCO je pokrenuo svoj četvrti industrijski (dokumentarni) film, pozivajući nadležne na hitno usvajanje Međunarodne konvencije Hong Kong-a za sigurno i ekološki prihvatljivo recikliranje brodova, s tim da vlasnici brodova sami biraju brodogradilišta koja su u skladu sa međunarodnom konvencijom.

Prema BIMCO-u, film “Recikliranje brodova: Vrijeme za promjene” djelimično je snimljen na prostorima skladišta za recikliranje brodova u Alang-u u Indiji, jednoj od najvećih lokacija za recikliranje brodova na svijetu zajedno sa sličnim lokacijama u Bangladesh-u.

Film ima za cilj da podigne svijest među globalnim regulatorima, vlasnicima brodova ali i kod javnosti, o ogromnom potencijalu industrije recikliranja brodova, kako bi postala jasna ideja održive, globalne kružne ekonomije, ukoliko se radi po propisima.

Brojevi govore sami za sebe. Sirovi otpadni čelik iz recikliranja brodova hrani oko 350 fabrika za novu preradu, što onda obezbjeđuje oko 50 posto ukupne godišnje potrošnje čelika samo u Bangladesh-u, a industrija stvara na hiljade radnih mjesta za ljude koji se brinu za svoje porodice, na čemu posebno insistira generalni sekretar i izvršni direktor BIMCO-a, David Loosley.

No, recikliranje brodova predugo je bilo nesigurno za radnike i životnu sredinu u brodogradilištima koja ne ispunjavaju standarde Hongkonške konvencije. I David Loosley kaže: „Vrijeme je za promijene i recikliranje brodova da se obavi na pravi način.“

 Tokom posjete Chattogram-u i Dhaka-i u Bangladesh-u početkom maja od strane predstavnika BIMCO-a i drugih industrijskih organizacija kako bi raspravljali o prednostima ratifikacije Konvencije iz Hong Konga, Bangladesh je potvrdio svoju predanost ratifikaciji ove godine, dopuštajući da konvencija stupi na snagu.

Prema procjenama BIMCO-a, više od 15.000 brodova biće reciklirano u sledećih deset godina, što je više od 100 posto u poređenju sa posljednjih deset godina, djelimično zbog strožijih propisa o štetnim gasovima, sa kojima se suočava pomorska industrija.

Ove godine postoji prilika da Konvencija iz Hong Konga stupi na snagu što bi moglo zauvijek da pozitivno promijeni lice industrije recikliranja.

Konvencija iz Hong Konga razvijena je tokom tri i po godine u saradnji sa Međunarodnom organizacijom rada (ILO) i strankama Bazelske konvencije.
Inače, Konvenciju su usvojile 63 zemlje 2009. godine i bavi se bezbjednošću, odgovarajućim radnim uslovima, ekološkim pitanjima i načinom rješavanja opasnih materijala.

Do sada Konvenciju nije ratifikovalo dovoljno država da stupi na snagu.

Nadalje, osim Bangladesh-a, 20 država ugovornica ratifikovalo je Konvenciju, što predstavlja 30,16% bruto tonaže svjetskog trgovačkog pomorskog saobraćaja.
Tih dvadeset zemalja su: Belgija, Kongo, Hrvatska, Danska, Estonija, Francuska, Njemačka, Gana, Indija, Japan, Luksemburg, Malta, Kraljevina Holandija, Norveška, Panama, Portugal, Sao Tome i Principe, Srbija, Španija i Turska.

Izvor: Safety4Sea

Podijeli vijest:

Leave a Reply