Izvor fotografije: MSC press
Odjeljenje krstarenja MSC Group-e i Gasum potpisali su dugoročni ugovor o isporuci LNG-a novom vodećem brodu svog brenda MSC Cruises, MSC Euribia, kao i Pismo namjere (LOI) sa ciljem saradnje na snabdijevanju sintetičkim e-LNG napravljenim od obnovljive energije. Sve ovo kao dio strategije Cruise Division-a za postizanje neto nulte emisije gasova staklene bašte iz svojih operacija na moru do 2050. godine.
Gasum i MSC Cruises zajedno stvaraju djelotvoran plan za smanjenje emisija u MSC-ovim operacijama krstarenja sa velikim količinama od nekoliko hiljada tona tečnog prirodnog gasa, počevši od 2026. Ovim sporazumom Gasum podržava MSC Cruises u smanjenju emisija uz neposrednu upotrebu tečnog prirodnog gasa. Njegovo korištenje uklanja gotovo sve emisije sumpornog oksida i uveliko smanjuje emisije štetnih gasova.
Osim toga, ova tehnologija na brodu omogućava MSC Cruises-u da u bilo kojem trenutku pređe na potpuno obnovljivi tečni biogas (bio-LNG) ili sintetički gas (e-LNG) kako bi se postigla smanjena emisija štetnih gasova do 100 posto.
MSC Euribia nedavno je pokazala da je krstarenje neutralnim emisijama moguće već danas, tokom plovidbe, što je i dokazano, prvim istorijskim krstarenjem sa nultom neto stopom emisija štetnih gasova. Na tom krstarenju se odmah pokazala korist od njihovog smanjenja, zahvaljujući tečnom biogasu koji nabavlja Gasum. Brod je četiri dana plovio od Saint-Nazaire-a u Francuskoj do Copenhagen-a u Danskoj i koristio je bio-tečni prirodni gas uz pristup ekološki najefikasnijoj metodi davanja prednosti obnovljivom biogasu.
MSC Cruises kupio je više od 400 tona bio-tečnog prirodnog gasa od Gasum-a kako bi pokazao svoju predanost uvođenju obnovljivih goriva i mjerama energetske tranzicije prema pionirskom putovanju sa nultom neto stopom emisija gasova.
Ova linija je prvi operater krstarenja u pomorskoj industriji koji je kupio bio-tečni prirodni gas kao izvor goriva za koji se pokazalo da omogućava značajna smanjenja emisija tokom životnog ciklusa.
Linden Coppell, potpredsjednica za održivost i ESG za MSC Cruises, izjavila je:
”Oduševljeni smo što smo u partnerstvu sa Gasum-om na našem putu prema nultoj neto emisiji štetnih gasova. Osiguravanje pouzdanog snabdijevanja tečnim prirodnim gasom i e-tečnim prirodnim gasom, od ključne je važnosti za naše napore u pogledu dekarbonizacije, a LOI i dugoročni sporazum koji smo danas najavili značajni su koraci na tom putu. Partnerstvo sa Gasum-om omogućiće nam pristup novim i čišćim gorivima potrebnim za ostvarivanje nulte neto stope krstarenja. Tražimo više dobavljača kao što je Gasum da bi pojačali i podržali našu industriju u njenim ekološkim ciljevima. Spremni smo i čekamo da kupimo još ovih novih goriva.
Mika Wiljanen, generalni direktor kompanije Gasum, izjavio je:
”Kao alternativni dobavljač goriva posvećen energetskoj tranziciji, Gasum sa ponosom nudi podršku MSC Cruises-u, velikom pomorskom igraču, u njihovoj potrazi za poboljšanjem ekološkog ambijenta i njihovog poslovanja. U isto vrijeme MSC Cruises podržava razvoj najperspektivnijeg alternativnog goriva dokazujući potražnju za njim. Ovaj sporazum je važan za čitavu pomorsku industriju, jer pokazuje da će tečni prirodni gas biti dostupan sektoru pomorskog saobraćaja u kratkom roku. Takođe smo vrlo srećni zbog dugoročnog ugovora o snabdijevanju prirodnim tečnim gasom za koji vjerujemo da je početak dugotrajne saradnje.
e-LNG se može sintetički proizvesti postupkom pretvaranja energije u gas tako što se prvo vodonik proizvodi iz vode iz obnovljivih izvora električne energije, na primjer energije vjetra ili sunca. Proizvedeni vodonik zatim se može dalje prerađivati u metan dodavanjem nefosilnog ugljen-dioksida dobijenog hvatanjem ugljenika. Ovaj dobijeni sintetički obnovljivi gas metana u potpunosti je zamjenjiv sa prirodnim gasom i biogasom. Takođe je potpuno zamjenjiv sa tečnim prirodnim gasom i tečnim biogasom. To znači da se može transportovati kroz već postojeću infrastrukturu-kamione, brodove, cjevovode koji takođe koriste postojeće gasne mreže. To znači da se sintetički gas može direktno upotrebljavati u motorima sa duplim gorivom ugrađenima na plovilo koje trenutno radi na prirodni gas, biogas, tečni prirodni gas ili tečni biogas, u bilo kojem razmjeru. Nema potrebe za dodatnim ulaganjima u novu opremu ili promjenama. Za razliku od alternativnih goriva poput amonijaka ili metanola koja su još uvijek u fazi razvoja kako u pogledu proizvodnje tako i u pogledu infrastrukture, sintetički gas ili e-LNG konkretan je put do dekarbonizacije pomorskog i kopnenog prevoza u sljedećih nekoliko godina. Gasum-ov strateški cilj je da dovede na tržište sedam teravatsati (7 TWh) obnovljivog gasa godišnje do 2027. godine. Postizanje tog cilja značilo bi godišnje kumulativno smanjenje ugljen dioksida od 1,8 miliona tona za Gasum-ove kupce.
Izvor: MSC press