Skip to main content
search
VijestiNautika

Odgovor Američkog udruženja superjahti na tekst autora New York Times-a

By 10/06/2023July 8th, 2023Nema komentara
AAA

Izvor fotografije: Pilguj / Shutterstock.com

Nedavno je The New York Times objavio tekst “Superjahte milijardera počinju izgledati kao krađa”, kao lično mišljenje Joseph Fassler-a. Američko udruženje superjahti odgovorilo je autoru na ovaj tekst.

Naime, Fassler u tom tekstu tvrdi da je posjedovanje i krstarenje na superjahtama “vjerovatno najštetnija stvar koju pojedinac može da učini klimi”, pa je u vezi sa tim još dodao: “Ako smo ozbiljni u izbjegavanju klimatskog haosa, moramo ih oporezovati, ili u najmanju ruku posramiti njihovo gomilanje“.

Mi u američkom udruženju superjahti i jedriličarskoj industriji u cjelini svjesni smo da su potrebne alternative fosilnim gorivima i borbi protiv klimatskih promjena.

Zapravo, slažemo se sa Fassler-ovom tvrdnjom da nerazmjerne emisije ljute ljude. Međutim, daljnja tvrdnja da bi cijeli životni stil trebao biti posramljen zbog samog svog postojanja nije rješenje. Služiće samo za uklanjanje miliona dolara ekonomske dobiti za niz kompanija izvan jedrenja, uključujući male kompanije u vlasništvu mnogih čitalaca New York Times-a, plus će otjerati hiljade visokokvalifikovanih zavarivača, inženjera i još mnogih stručnjaka u nezaposlenost. To će se, dakle, desiti, nekima od posljednjih majstora proizvodnje koji su ostali u Americi.

Jednako važna je i njegova tvrdnja da “superzagađujuće jahte i mlaznjaci ne samo da pogoršavaju klimatske promjene; Oni umanjuju šansu da ćemo zajedno raditi na njegovom popravljanju”, gdje predviđa činjenice da vlasnici, brodogradilišta, pomorski arhitekti i dobavljači zaista rade zajedno kako bi to popravili.

Superjahta podržava milionske plate izvan jedrenja. Fort Lauderdale International Boat Show (FLIBS), najveći svjetski sajam brodova na vodi, na kome učestvuje na stotine superjahti, generiše znatno veći godišnji ekonomski uticaj od Super Bowl-a.

Gradovi širom zemlje nastoje da dobiju organizaciju Super Bowl-a jer NFL obećava izvanredan ekonomski profit od 300 do 500 miliona dolara.

Nezavisna studija ekonomskog učinka FLIBS-a u 2021. godini, najnoviji dostupni podaci, otkrivaju da je doprinijela 1.79 milijardi dolara ekonomiji Floride. Unutar te brojke, prosječno 241 USD dnevno došlo je od 49.000+ posjetilaca izvan grada koji su trošili na hotele, restorane, maloprodaju, i lokalni prevoz. Uz to, FLIBS je dao skoro 86 miliona dolara državnih i lokalnih poreza na Floridi, samo u okrugu Broward, čak 24.5 miliona dolara.

Od zavarivanja do pipe-fitinga i prilagođene stolarije do brodogradnje, jer, robotske ruke ne postoje u jedrenju. Zapravo, konstrukcija superjahte je ručna proizvodnja.

Što se tiče plata, da se poslužimo jednim državnim primjerom: morska industrija tri okruga, Florida Dade, Broward i Palm Beach imaju procijenjeni ekonomski učinak od 12.5 milijardi dolara bruto proizvodnje, podržavajući oko 149.000 radnih mjesta. Uporedite to sa industrijom kruzera, koja donosi 8,06 milijardi dolara plata i podržava oko 159.000 radnih mjesta. Uz to, kao jedan od vodećih privrednih pokretača u regiji, jedrenje isplaćuje 28 posto veće plate od prosjeka Floride.

Sramoćenje superjahti zbog samog postojanja dodatno znači da naučnici koji proučavaju klimatske promjene gube bitan dio slagalice za svoja revolucionarna istraživanja: pristup plovilima.

Slično tome, zajednice na obalama razorene prirodnim katastrofama gube neke od prvih hitnih službi. Naučnici redovno ne mogu priuštiti najam plovila, bilo namjenske istraživačke platforme ili komercijalnog broda, za odlazak na okeane. Neprofitno Međunarodno društvo pomoraca, koje ima potporu istaknutih okeanografa poput dr. Sylvia Earle, spaja ih sa vlasnicima jahti, koji ih besplatno ugošćuju.

Tokom proteklih devet godina, SeaKeepers je omogućio više od 150 ekspedicija koje vode naučnici, od kojih su neke doprinijele međunarodnim klimatskim propisima.

Slično tome, neprofitna organizacija YachtAid Global, mobilizovala je više od 300 superjahti u više od 25 zemalja od 2006. godine, kako bi pružila humanitarnu pomoć zajednicama na obalama, koje su bile pogođene prirodnim katastrofama, a kojima je zaista i bila potrebna, pa je, sarađujući sa globalnom mrežom volontera iz provjerenih nevladinih organizacija i uz pomoć stručnjaka, makar malo ublažila tu katastrofu.

Ove superjahte i posade često su među prvima koje pružaju spasonosnu prvu pomoć i pitku vodu, posebno u udaljenim regijama.

Fassler dalje piše: “Istraživanja ekonomije i psihologije sugerišu da su ljudi spremni da se ponašaju altruistički – ali samo kada vjeruju da se od svih traži da doprinesu. Kada se ultra-bogatima omogući slobodan prolaz, zbog čega gubimo vjeru u vrijednost te žrtve.”

Tvrdnja da vlasnici superjahti ne doprinose je ili zbog nedostatka istraživanja ili namjerno neiskrena.

Zapravo, brodogradilišta i dizajneri spremno će vam reći da se njihovi klijenti zalažu za održivije pogonske sisteme i operacije, a oni sami edukuju više vlasnika o čišćim alternativama.

Društvo za klasifikaciju plovila RINA pokrenulo je oznaku Green Star za superjahte 2007. godine, dopuštajući dobrovoljno poštovanje strožih ograničenja emisija štetnih gasova nego što su bila propisana međunarodnim pravilima.

Brodograditelji poput Burger Boat Company nedavno su učestvovali u izgradnji dva putnička broda sa ugrađenim, potpuno električnim pogonskim sistemom, dokazujući tako klijentima mogućnosti „ekološke“ plovidbe.

Lürssen u međuvremenu gradi prvu jahtu na pogon na gorivne ćelije na svijetu, potvrđenu tehnologiju koja proizvodi nultu emisiju štetnih gasova.

Bill Joy, vizionar iz Silicijumske doline, zapravo je naručio svoju jedrilicu Ethereal od 190 stopa sredinom 2000-ih kako bi zaposlio gorivne ćelije, ali budući da još nisu bile dostupne, umjesto toga stavio je baterije na brod, sa namjerom da obnovi jahtu kada tehnologija napreduje.

Da je Fassler napravio domaći zadatak, znao bi za sve ovo. Takođe bi znao da se vlasnici superjahti i industrija superjahti slažu sa njegovom izjavom: “Čak i male pobjede dovode u pitanje standardni narativ oko klimatskih promjena.”

Standardni narativ oko superjahti je da nikoga nije briga za klimatske promjene, koje ne mogu biti dalje od istine.

Autor: Julie Sack
Izvor: US Superyacht

Podijeli vijest:

Leave a Reply