Izvor fotografije: The Ocean Bird Media
Koncept Oceanbird pokazuje da je moguće smanjiti emisije iz plovila do 90% ako su usklađene sve okolnosti koje utiču na emisije. Ti se zaključci temelje na simulacijama podataka, kao i na fizičkim ispitivanjima.
Koncept Oceanbird razvijen je u trogodišnjem švedskom projektnom timu za istraživanje i razvoju koji se sastoji od Wallenius Marine, KTH Royal Institute of Technology i SSPA / RISE, a podržava ga Švedska uprava za saobraćaj. Kada se koncept Oceanbird-a uvede u stvarnost komercijalnih logističkih sistema, potrebno je razmotriti nekoliko izazova, poput nefleksibilnog vremena dolaska u luke i uticaja na okolinu, dužih prelaza sporijom brzinom na veličinu svjetske flote.
Ipak, uzimajući u obzir ove činjenice, vidimo značajno smanjenje emisija na prvim plovilima iz koncepta Oceanbird.
Kako Oceanbird krilo jedra radi? Glavna energetska sila dolazi od vjetra, ali jedra krila Oceanbird imaju više zajedničkog sa krilima aviona od tradicionalnih jedara. Stoga je aerodinamika važna u razvoju koncepta.
Krilo se sastoji od glavnog jedra i preklopa, optimizujući aerodinamičke sile. Prilikom ulaska u luke, prolaska ispod mostova ili ako površinu treba smanjiti zbog jakih vjetrova, manji segment se preklapa u drugi.
Pomorski saobraćaj godišnje emituje oko 940 miliona tona CO2 i odgovoran je za oko 3 % globalnih emisija štetnih gasova, čak i više od aviona.
Da ova industrija ima status države, bila bi šesti najveći zagađivač, iznad Njemačke. Predviđa se da će se te emisije znatno povećati ako se mjere ublažavanja ne uvedu brzo. Ako nastavimo sa uobičajenim poslovanjem, emisije će se povećati sa 50%-250% do 2050. godine, prema Međunarodnoj pomorskoj organizaciji (IMO).
Stoga je IMO postavio cilj smanjenja emisija CO2 za 40 posto po prevozu iz međunarodnog pomorskog prometa do 2030. u odnosu na 2008. godinu. Oceanbird želi da učini i više za dekarbonizaciju, pa ide korak dalje, doprinoseći promjeni, ažuriranju i preuređenju cijele industrije. Smanjuje zagađenje vazduha i smanjuje buku.
Oceanbird brodovi bili bi daleko tiši u vodi, jer će biti manje zvukova generatora ili motora. To će puno značiti kitovima i drugim morskim sisarima koji zavise od sluha za kretanje, reprodukciju i pronalaženje hrane.
No, Oceanbird privlači i slavne ličnosti u misiji očuvanja životne sredine.
Naime, švedska brodarska kompanija Wallenius, koja je programirala Oceanbird koncept za plovila na vjetar, potvrđen je kao službeni partner ABBA Voyage. Na revolucionarnom novom koncertu koji u Londonu 27. maja, članovi slavne grupe ABBA nastupili su kao digitalni avatari.
”Izuzetno je ugodno biti u mogućnosti sve to ostvariti u partnerstvu sa Wallenius-om, koji su takođe zainteresovani za održivost kao i mi.
kaže Benny Andersson.
Duboka predanost održivosti zainteresovala je članove ABBA-e za Wallenius koncept Oceanbird, koji omogućava značajno smanjenje emisija iz plovila.
Stranke su ubrzo otkrile da dijele nekoliko zajedničkih vrijednosti:
”Ponosni smo što podržavamo ABBA Voyage održivim logističkim rješenjima. Wallenius ima dugu istoriju kao preteča u održivom pomorskom prometu. Naše zajedničke vrijednosti i usresređenost na humanitarnu pomoć, u kombinaciji sa najnovijom tehnologijom i digitalizacijom, vodiće put u budućnost - bez gubitka naše istorije.
kaže Jonas Kleberg, predsjednik i izvršni direktor Wallenius Lines.
Stojeći zajedno u prvom planu u partnerstvu, Wallenius će imati status ekskluzivnog logističkog provajdera za ABBA Voyage, uz pružanje potpore i savjetovanja o pitanjima održivosti. Takođe, nakon dugogodišnje tradicije Wallenius brodova nazvanih po operama (kao što su Tosca, Traviata i Boheme), budući brodovi imaju mogućnost da budu nazvani po pjesmama grupe ABBA. Unutar ABBA Arena-e, lounge sekcija sada će nositi naziv “The Oceanbird Departure Lounge”.
ABBA se nikada nije bojala prekršiti konvencije, a sada, koncert koji kombinuje blago iz prošlosti sa svježim materijalom izvedenim na potpuno jedinstven način. Konceptom Oceanbird, Wallenius je napravio radikalan korak prema istinskom održivom pomorskom prometu, koristeći vjetar kao primarni izvor energije za velike teretne brodove. Krila imaju više zajedničkog sa krilima aviona, koristeći aerodinamiku kako bi se izvuklo najviše energije iz vjetra.
”Vjerujem da moramo biti predvodnici onoga što muzika i zabava mogu biti sa ABBA Voyage, i izuzetno je lijepo kada je moguće sve to ostvariti u partnerstvu sa Oceanbird-om i Wallenius-om, koji su jednako zainteresovani za održivost kao i mi.
kaže Benny Andersson.
Izvor: The Ocean Bird