Skip to main content
search
VijestiSvijet

Afrički čelnici pozvani da iskoriste zamah „zelenih“ vještina pomoraca

By 06/05/2023July 8th, 2023Nema komentara
AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

Kako pomorska industrija prelazi u budućnost sa niskim pa i nultim nivoom emisija ugljenika, afričkim političarima savjetuje se da što prije uvedu infrastrukturu za osposobljavanje kako bi se maksimalno povećale “visokokvalitetne” mogućnosti zapošljavanja afričkih radnika i olakšala „zelena“ tranzicija kontinenta.

Govornici na panel raspravi (5.maja 2023) “Otključavanje zelenih pomorskih poslova” istaknuli su rastuću potražnju za pomorcima koji znaju da koriste goriva sa niskim i nultim emisijama ugljenika (kao što su vodonik i amonijak) i novim tehnologijama koje će biti potrebne za napredak prema dekarbonizovanom sektoru pomorskog saobraćaja do 2050.

U julu ove godine zakazani su pregovori među državama članicama Međunarodne pomorske organizacije o razmatranju cilja za nultu neto stopu emisija za pomorski promet do 2050. u skladu sa ciljem Pariškog sporazuma od 1,5 °C. Ako bi se to usvojilo, zemlje koje preduzmu rane mjere za ovu akciju, vjerovatno će imati znatne socioekonomske koristi.

Istraživanje koje je naručila Radna grupa za pravednu tranziciju u moru (Just Transition Task Force) pokazala je da bi do sredine 2030. do 800 000 pomoraca moglo zahtijevati dodatno osposobljavanje za upotrebu tih goriva sa niskim do nultim emisijama ugljenika u okviru mogućeg cilja nulte neto stope. Afrika je u dobroj poziciji da bude „zeleno“ čvorište pomoraca, objašnjava Upravnik zaštite zdravlja i pomorske dobrobiti na radu Južnoafričke uprave za pomorsku sigurnost (SAMSA), Sibusiso Rantsoabe:

Trenutno postoji neviđena potražnja za afričkim pomorcima i hitna potreba za dekarbonizacijom stvara dodatne mogućnosti za naše radnike, koji su već pokazali svoju izvrsnost u globalnom okruženju. Postati središte snabdijevanja pomoraca u budućnosti situacija je u kojoj svi dobijaju i koja će koristiti afričkim zemljama otvaranjem kvalitetnih radnih mjesta, takođe će doprinijeti i smanjenju lošeg uticaja čovjeka na prirodno okruženje. To predstavlja priliku za Afriku da osigura da ne budemo zapostavljeni, ali i učvrsti svoje mjesto kao potencijalnu novu granicu posade za pomorski promet.

Ali, već sada postoje neke značajne inicijative. Nacionalni program razvoja pomoraca (NSDP), koji vodi Južnoafrički međunarodni pomorski institut (SAIMI), regionalni je napor koji osnažuje palubu, mašiniste i ribarsku posadu u budućnosti i stvara dobra radna mjesta za radnike. SAIMI i Međunarodno vijeće za pomorske poslodavce (IMEC) takođe bi ove godine trebali pokrenuti program obuke kadeta IMEC u Južnoj Africi, a prva grupa od 50 kadeta već je započela obuku.

Izvor: International Chamber of Shipping

Podijeli vijest:

Leave a Reply