Izvor fotografije: Airbus Helicopters
Prvi let označava početak ključne testne kampanje za CityAirbus NextGen, koji kombinuje karakteristike helikoptera i aviona. Prema objavi Bruno Even-a, izvršnog direktora Airbus Helicopters-a, električni leteći taksi CityAirbus NextGen poletio je na svom prvom probnom letu.
Let, koji je izveden u Airbus-ovom testnom centru u Donauwörth-u, Njemačka, predstavlja važan korak ka komercijalizaciji ovog dizajna, koji kombinuje mogućnost vertikalnog poletanja i sletanja helikoptera sa krstarećom brzinom aviona. Model je namijenjen za prevoz putnika i tereta tiše i održivije u odnosu na postojeće opcije.
„Veliko hvala svim timovima koji su doprinijeli ovom važnom koraku u maratonu napredne urbane mobilnosti,“ izjavio je Even.
Federalna uprava za avijaciju (FAA) opisuje naprednu urbanu mobilnost kao pojam koji obuhvata vazduhoplove koji uvode niz novih tehnologija i mogućnosti, od pogonskih sistema na vodonik do autonomnog leta.
Airbus, koji već zauzima značajno mjesto u tradicionalnoj avijaciji, ušao je u ovu oblast prije nekoliko godina pokretanjem programa CityAirbus. Koncept NextGen najavljen je 2021. godine, a prvi prototip prikazan je javnosti u martu. Kompanija je tada najavila početak testiranja leta sa posadom krajem godine, što je i ispoštovano.
Kao što ime sugeriše, CityAirbus NextGen je osmišljen za let u urbanim sredinama kao što su veliki gradovi, gdje su ulice često zakrčene saobraćajem. Moći će da pređe oko 80 kilometara pri brzini od 120 km/h.
Iako to možda ne zvuči impresivno, glavna prednost ovog vazduhoplova je njegova sposobnost da postigne navedeno uz nulte emisije i minimalan prostor za sletanje. Airbus navodi da će model proizvoditi manje od 65 dBA buke i manje od 70 dBA pri poletanju i sletanju — što je ekvivalentno glasnoći običnog razgovora.
Automatizovani režim leta mogao bi omogućiti daljinsko upravljanje, uz odobrenje European Union Aviation Safety Agency (EASA).
Airbus planira da sertifikuje dizajn prema EASA-inim propisima za VTOL (SC-VTOL), dok će FAA sertifikacija uslijediti u narednim mjesecima ili godinama. U planu je saradnja sa operaterima i avio-kompanijama širom svijeta, kako bi model bio komercijalizovan tokom druge polovine decenije.
Izvor: flyingmag.com