Skip to main content
search
VijestiSvijet

Algoritmi i vještačka inteligencija u službi očuvanja okeana i prirodnih resursa na zemlji

By 23/06/2023July 8th, 2023Nema komentara
AAA

Izvor fotografije: Prysmian Group press

Prysmian Group svjetski lider u industriji energetskih i telekomunikacionih kablovskih sistema, zajedno sa Giancarlo Pedote-om, skiperom na brodu Prysmian Group IMOCA, objavila je danas pokretanje projekta Sailing4Ocean, u partnerstvu sa Euro-mediteranskim centrom za klimatske promjene (CMCC) za praćenje stanja zdravlja okeana koristeći PRY-CAM tehnologije u vlasništvu Prysmian Group.

Razvijena prvenstveno za aplikacije električne energije, PRY-CAM tehnologija bazira se na algoritmima vještačke inteligencije i patentiranim tehnologijama istraživanja koje je radila Prysmian Group.

Izuzetno je fleksibilna i može da se koristi svugdje, a postoji i potreba za prikupljanjem kvantitativno mjerljivih podataka. U svjetlu velike pažnje i predanosti pitanjima koja se odnose na održivost i životnu sredinu, a koji identifikuju njegovu misiju, Prysmian Group je prihvatila sa oduševljenjem tehnološki izazov koji proizlazi iz ovog projekta saradnje, ne samo kao sponzor, već i kao tehnološki partner Giancarlo Pedote-u, pružajući svoju PRY-CAM tehnologiju.

Pedote-ova Prysmian Group IMOCA opremljena je senzorima, osmišljena u partnerstvu sa EOSS-om, Odjeljenjem za elektroniku i rješenja za optička istraživanja Prysmian Group i Euro-mediteranskim centrom za klimatske promjene (CMCC), koji mogu prikupljati podatke koji se odnose na različite parametre u geografskim područjima plovidbe.

Prilikom plovidbe, podaci koje mjere senzori, prikupljaju se, digitalizuju i prenose CMCC-u putem PRY-CAM MINILOG uređaja koji prikuplja podatke u analognom načinu rada i prenose ih na prenosne uređaje plovila u MOD-BUS digitalnom načinu rada.

Tačnije, prikupljeni podaci odnose se na: GPS položaj plovila, brzinu plovila, koncentraciju CO2 okoline, atmosferski pritisak okoline, temperaturu vode sa dvije strane plovila, temperaturu unutar plovila, vlažnost okoline i tačku rosišta.

Probna navigacija sprovedena je u avgustu 2022. i bila je prvi veći test gdje su senzori reagovali pozitivno, pokazujući efikasnost instalacionih rješenja usvojenih da izdrže velika naprezanja kojima su podvrgnuti tokom plovidbe.

CMCC će zatim analizirati i potvrditi podatke prije nego što ih besplatno stavi na raspolaganje međunarodnoj naučnoj zajednici putem interaktivnih aplikacija za morsko predviđanje vremena, portala Emodnet i platformi za pomorsku uslugu Copernicus, odnosno skupu sistema Evropske unije za posmatranje Zemlje namijenjenih praćenju naše planete i njene prirode u korist svih evropskih građana.

Iste podatke koristiće i program CoastPredict koji u sklopu UNESCO Decade of Ocean Science, redefiniše prognoze i zapažanja priobalja na globalnom nivou, kako bi nauka mogla na sve efikasniji i pravovremeniji način da odgovori na potrebe društva.
Konkretno, podatke koje je prikupio brod Prysmian Group IMOCA koristiće UN-ov projekat PredictOnTime za pružanje novih usluga, proizvoda i mogućnosti predviđanja mora zasnovanih na inovativnim i integrisanim sistemima na globalnom nivou.

Izvor: Prysmian Group press

Podijeli vijest:

Leave a Reply