Skip to main content
search
VijestiSvijet

BIMCO analizira tržište sirove nafte i pad izvoza iz Saudijske Arabije

By 23/06/2023July 8th, 2023Nema komentara
AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

U nedjeljnom “Shipping Number of the Week” glavni pomorski analitičar BIMCO-a, Niels Rasmussen, razmatra učinak smanjenja proizvodnje i izvoza sirove nafte u Saudijskoj Arabiji. Rasmunssen tvrdi da Saudijska Arabija, pristajući na dodatno dobrovoljno smanjenje proizvodnje unutar OPEC-a (Organizacija zemalja izvoznica nafte) od 500.000 barela dnevno u maju i najavljujući dalje nezavisno smanjenje proizvodnje od 1.000.000 barela dnevno u julu, namjerava da smanji višak ponude i podrži cijene.

Prema EIA-i (Američka uprava za energetske informacije), proizvodnja nafte u Saudijskoj Arabiji pala je u maju na 9,9 mbpd (milion barela dnevno), što je smanjenje od 0,7 mbpd i 7% u odnosu na april.

Smanjenje proizvodnje još nije imalo željeni učinak na cijene jer su prosječne cijene nafte u Brent-u i dalje padale na 9 USD po barelu od aprila do maja.

Povećana proizvodnja u Nigeriji, Angoli i Iranu značila je da je ukupna proizvodnja OPEC-a pala samo 2% m/m u maju, dok je globalna proizvodnja pala za manje od 1% m/m.
Ovu informaciju potvrđuje i Rasmussen.

Međutim, smanjenje proizvodnje u Saudijskoj Arabiji osjetilo se na tržištu sirove nafte, a posebno na tržištu VLCC-a (Very Large Crude Carriers).

VLCC izvoze skoro 90% izvoza sirove nafte iz Saudijske Arabije, a izvoz Saudijske Arabije obezbjeđuje skoro trećinu svih količina koje prevozi VLCC.

Početkom godine očekivalo se da će Kina doprinijeti više od polovine procijenjenog povećanja potražnje za sirovom naftom u 2023. jer su ukinuta ograničenja povezana sa bolešću COVID-19.

Nedavno su zabrinjavajuće vijesti da se oporavak Kine odvija sporije nego što se očekivalo, negativno uticale na tržišta sirove nafte.

U odnosu na prethodnu godinu, izvoz sirove nafte u Kinu povećao se za 18% godišnje. Međutim, obim je u maju pao za 21 % m/m i završio samo 6 % više nego u maju prethodne, 2022. godine.

Obim nafte iz Saudijske Arabije u Kini pao je u maju na 18% m/m, ali je ostao solidnih 29% u odnosu na maj prošle godine.

kaže Rasmussen.

Ipak, uprkos zabrinutosti, EIA je povećala svoju procjenu globalne potrošnje nafte. U poređenju sa njihovim kratkoročnim energetskim izgledima iz januara 2023., njihova najnovija prognoza iz juna pokazuje da će potrošnja završiti u prosjeku 101,0 mbpd u 2023. umjesto 100,5 mbpd.

Procjena kineske potrošnje takođe se povećala i još uvijek se procjenjuje da će doprinijeti 50 % rasta globalne potrošnje. Zasad se čini kako se junski obim izvoza sirove nafte oporavlja. Međutim, ako tržište prati uobičajeni sezonski obim, potpuni oporavak može da započne tek tokom jula i druge polovine 2023. godine.

Izvor: Safety4Sea

Podijeli vijest:

Leave a Reply