Izvor fotografije: Shutterstock.com
Prema Niels Rasmussen-u, glavnom analitičaru za pomorstvo u BIMCO-u, globalna flota brodova za prevoz tereta sastoji se od oko 61.000 brodova sa nosivošću od oko 2.200 miliona tona. Brodovi u vlasništvu grčkih i kineskih kompanija doprinose sa 34% ukupnog teretnog kapaciteta flote po nosivosti.
Iako, je konsolidacija bila značajna unutar segmenta kontejnerskog prevoza, opšte tržište pomorskog prevoza i dalje je vrlo fragmentirano, a prosječna kompanija za pomorski prevoz posjeduje samo nekoliko brodova. Tokom vremena, ipak, izdvojile su se ključne pomorske nacije. Neke su sa vremenom izgubile na važnosti zbog promjena u globalnoj trgovini, ali Grčka je ostala vodeća pomorska nacija svijeta.
Fokus kineskih brodovlasnika bio je malo drugačiji. Kontrolišu manji udio tankera i gas carrier-a, ali veći udio general cargo i kontejnerskih flota, pri čemu COSCO Shipping doprinosi većem udjelu kontejnerske flote. Ulazak kineskih finansijskih institucija na tržište leasinga značajno je doprinio rastu kineske flote u posljednjim godinama, a pet od deset najvećih kineskih brodovlasnika su institucije za leasing. Zajedno, deset najvećih brodovlasnika kontroliše 41% kineske flote.
Deset najvećih grčkih brodovlasnika su svi “tradicionalni” brodovlasnici. Za razliku od prvih deset kineskih vlasnika, popis deset najvećih grčkih brodovlasnika nije dominantan jednim velikim vlasnikom. Umjesto toga, postoji sedam vlasnika sa flotama većim od 10 miliona tona nosivosti, dok samo tri kineska brodovlasnika imaju tako velike flote. Iako, kineska flota ima manje velikih vlasnika, knjiga narudžbi koju drže svi kineski brodovlasnici je za 21% veća od knjige narudžbi koju drže grčki vlasnici.
Iako, su grčki vlasnici često vrlo aktivni na tržištu polovnih brodova, to bi moglo ukazivati na to da bi kineska flota mogla brže rasti od grčkih flota u narednim godinama.
Izvor: Safety4Sea