Skip to main content
search
VijestiSvijet

Bio-goriva pod lupom Oldendorff Carriers

By 16/11/2023November 17th, 2023Nema komentara
AAA

Izvor fotografije: Edgar Lee Espe / Shutterstock.com

Oldendorff Carriers je 2019. godine potpisao sporazum o istraživanju sa Center for Bits and Atoms (CBA) Massachusetts Institute of Technology (MIT) radi proučavanja načina unapređenja dizajna brodova, sistema za pogon, kao i alternativnih izvora energije koji će pomoći u postizanju ciljeva dekarbonizacije postavljenih za 2050. godinu.

U okviru ovog sporazuma, Oldendorff Carriers je zatražio od MIT-a da sprovede studiju o dugoročnoj stabilnosti i degradaciji svojstava mješavine bio-goriva B20, a njemačka kompanija je sada u mogućnosti da podjeli rezultate ove istraživačke studije, doprinoseći naporima dekarbonizacije u pomorskoj industriji.

Bio-goriva su odmah dostupno riješenje alternativnih goriva koje mogu smanjiti emisiju gasova staklene bašte na nivou životnog ciklusa (kako je pokazano u prethodnoj studiji Oldendorff-MIT), ali su sklonija oksidativnoj degradaciji zbog prisustva nezasićenih masnih kiselina koje se nalaze u biljnim uljima i životinjskim mastima iz kojih se proizvode. Stoga postoje zabrinutosti u vezi sa stabilnošću i degradacijom mješavina pomorskih bio-goriva vremenom, kada se skladište u rezervoarima za gorivo brodova.

Kao dio istraživanja, u januaru 2022. godine, brod Edwine Oldendorff je napunjen naprednim bio-gorivom B20, koje se sastoji od 20% bio-ulja dobijenog od korišćenog kuvanog ulja, pomješanog sa gorivom veoma niskog sadržaja sumpora.

Cilj studije bio je istražiti uticaj temperature skladištenja, vazduha, svijetlosti i vode na kvalitet goriva tokom vremena, dok su osam hemijskih parametara koji su proučavani bili stepen kiselosti, mikrobiološko zagađenje, ukupni sedimentacioni potencijal, voda i sedimenti, vrijednost peroksida, gustina, viskoznost i temperatura početka oksidacije.

Nakon temeljne analize, uočena je degradacija goriva prema sledećim nalazima:

– Niski nivoi (<10 CFU/mL) mikrobiološkog zagađenja (MBC) primjećeni su nakon prvog mjeseca skladištenja u gotovo svim uzorcima, nezavisno od uslova skladištenja. MBC se povećavao vremenom, dostižući gotovo 50 CFU/mL u uzorcima izloženim svijetlosti. Sadržaj FAME u bio-gorivima podstiče mikrobiološki rast jer mikroorganizmi biodegradiraju prirodne masti i ulja. MBC može dovesti do operativnih problema, kao što su zagađenje rezervoara, cijevi i filtera za gorivo, korozija rezervoara i oštećenje opreme za ubrizgavanje goriva. Stoga se preporučuje dodavanje biocida za očuvanje bio-goriva tokom produženog perioda.

– Nakon trećeg mjeseca primjećena je dalja oksidativna degradacija, zbog čega se preporučuje dodavanje antioksidanata u kombinaciji sa redovnim praćenjem kvaliteta goriva kada se skladišti na duže periode.

– Nije došlo do formiranja sedimenta usled termičkog starenja.

– Iako je izlaganje vazduhu, vodi i svijetlosti značajno doprinjelo degradaciji svojstava goriva, uticaj temperature skladištenja na degradaciju bio-goriva ostaje nejasan.

Rezultati istraživanja predstavljeni su 6. novembra na godišnjem sastanku American Institute of Chemical Engineers (AIChe) u Orlandu, Florida, tokom sesije pod nazivom ‘Napredak u proizvodnji bio-goriva i alternativnih goriva I’, koja se fokusirala na napredna bio-goriva i alternativna goriva za dekarbonizaciju avio i pomorskih industrija.

Izvor: naftikachronika.gr

Podijeli vijest:

Leave a Reply