Skip to main content
search
VijestiSvijet

Capesize brodovi: Produžena euforija ili promjena u scenariju?

AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

Značajan porast vozarina za Capesize brodove podstaknut je povoljnim uslovima ponude i potražnje.

Kineska potražnja za gvožđem ove godine predvodi ovaj trend, jer pad cijena gvožđa podstiče rast zaliha, uz očekivanje budućeg povećanja potražnje. Ova potražnja se u velikoj mjeri očekuje kao rezultat vladinih mjera za stimulisanje ekonomije.

Sa strane ponude, nekoliko faktora vještački smanjuje dostupnost tonaže. Zagušenja i kašnjenja u lukama Brazila, Kine i Australije značajno su porasla tokom jula i avgusta. Pored toga, u junu je više od 40 Capesize brodova povučeno sa tržišta radi održavanja, što predstavlja 2% postojeće svjetske flote.

Tokom jula i avgusta zabilježen je i rast izvoza gvožđa iz Brazila, koji je većinom bio namijenjen kineskom tržištu. Nasuprot tome, australijski izvoz opao je između juna i jula, dok je u avgustu zabilježen skok. Pomjeranje tržišta ka Brazilu produžilo je prosječno trajanje putovanja, čime je smanjena dostupnost brodova i podržan rast vozarina, uprkos činjenici da su ukupne količine gvožđa i dalje ispod nivoa koji je dostignut u junu.

Kako se približavamo posljednjem kvartalu godine, sezonski faktori ukazuju na mogućnost zadržavanja visokih vozarina, iako će nekoliko ključnih faktora igrati važnu ulogu. Nesklad između visokog uvoza gvožđa i slabe potražnje za čelikom sugeriše da bi uskoro moglo doći do prilagođavanja uvoza gvožđa, osim ako zalihe nastave da rastu ili se ne pojavi novi izvor potražnje za čelikom. Šire makroekonomsko okruženje, uključujući globalni ekonomski rast, inflacione pritiske i poremećaje u globalnoj trgovini, takođe će imati značajan uticaj.

Izvoz boksita, podstaknut procvatom kineske industrije električnih vozila, pružiće podršku slabijim tržištima i ublažiti promjenljivost u uobičajenim trgovinskim tokovima gvožđa. Takođe, hladna zima i zabrinutost oko energetske sigurnosti mogli bi povećati potražnju za ugljem, koji i dalje ostaje prvi izbor u kriznim situacijama.

Sve u svemu, ukoliko ne dođe do većih poremećaja, analitičari predviđaju stabilno tržište vozarina u posljednjem kvartalu godine. Ipak, ostaje neizvjesno hoće li vozarine doživjeti skok poput onog prošle zime. Gledajući unaprijed, važno je napomenuti da su prošle godine vremenski uslovi izazvani fenomenom El Niño podržali brazilski izvoz, što je dovelo do neočekivanog rasta vozarina. U isto vrijeme, ove jeseni očekuje se povratak La Niña fenomena, koji će donijeti kiše i moguće poremećaje između decembra i februara. Prve prognoze ukazuju na to da bi ovaj fenomen mogao biti blaži nego inače, što bi smanjilo njegov uticaj na obim izvoza.

Izvor: naftikachronika.gr

Podijeli vijest:

Leave a Reply