Skip to main content
search
VijestiZabava

Carska prošlost Patek Philippe satova

By 16/04/2023July 8th, 2023Nema komentara
AAA

Izvor fotografije: Rustic and Watches / Shutterstock.com

Patek Philippe pravio je vanvremenske satove još od osnivanja ove marke 1839. godine, pa i one koji nose likove važnih ličnosti i kraljevskih figura, poput Dalai Lama ili kraljice Elizabeth. Tokom godina, Patekova bogata istorija i snažni temelji u vrhunskom časovničarstvu, učinili su njihove proizvode vrlo cijenjenima i traženima.

Činilo se da su se Patek Philippe satovi stalno prodavali na aukciji po rekordnim cijenama (i jesu). Ponekad je to zbog njihove rijetkosti (zbog vrlo malog broja primjeraka koji se proizvodi) ili zbog porijekla sata, kao što je na primjer činjenica da su ih u vlasništvu imale važne istorijske ličnosti.

Svijet satova se uzbunio kada je Phillips najavio nadolazeću aukciju ne samo izuzetno rijetkog modela Patek Philippe, već i onoga koji je nosio slavni car Aisin-Gioro Puyi. Taj sat trenutno kreće na međunarodnu turneju po New Yorku, Singapuru, Londonu, Taipeiu i Genevi, omogućavajući zainteresovanim kolekcionarima, potencijalnim kupcima i novinarima da dobiju uvid u njegov istorijski značaj.

Nakon što ova turneja bude završena, sat će doći pod čekić u Hong Kongu.

Poznato je da je dinastija Qing bila posljednja carska dinastija u Kini, koja je trajala od 1644. do 1912. godine. Čak ne uzimajući u obzir njegovu istorijsku vrijednost, sat je izuzetno rijedak. Samo sedam sličnih komada se pojavilo prije, što ovaj čini tek osmim. Nadalje, jedan je od samo tri sa ovom tačnom konfiguracijom biranja, prikazujući trostruku mjesečevu fazu. I očito, osim svoje rijetkosti, ima uvid u važan dio istorije, koji pripada caru Aisin-Giori Puyi. Godine 1908.

Aisin-Gioro Puyi postao je car sa samo dvije godine.

Njegov život i vladavina bili su ispunjeni burnim događajima. Tokom života suočio se sa pobunama, zatvorom i odvajanjem od svojih najmilijih.

U djetinjstvu je bio kineski car, kasnije je postao car Manchukuoa (1932.-1945.), marionetske država u Kini i Mongoliji koju su kontrolisali Japanci.

Kroz istraživanje koje je proveo Phillipsov tim, saznali smo da je Patek Philippe Reference 96, bio na ruci cara Puyija za vrijeme njegove vladavine Manchukuom. Puyi je zatim sat proslijedio svom rođaku prije nego što ga je konačno poklonio svom ruskom prevodiocu Georgyju Permyakovu. Raspadom Manchukuoa zbog Rusa, car Puyi bio je zatvoren u Sovjetskom Savezu (1945-1950). Tamo je poklonio sat Permyakovu. Ovo posljednje putovanje Imperial Pateka je bilo nečuveno.

Istraživanje je podijeljeno na tri dijela. Prvo su predmeti poslati u Art Discovery u Londonu, laboratorija posvećena datiranju radiokarbonom i mikroskopskom pregledu. Kroz istraživački proces otkriven je članak o Georgyju Permyakovu, koji je odveo tim do kuće novinara Russella i Nonne Working.

Novinari, muž i žena, intervjuisali su Permyakova i imali fotografije iz njegove kuće na kojima su bili sat i artefakti. Konačno, tim ih je odveo do Wang Wenfenga. Wenfeng je nekad bio istraživač Muzeja carske palate Mandžurijskog režima, gdje je pažljivo proučavao Puyijev život i primio na znanje tekstove u kojima Puyi navodi poklanjanje sata Permyakovu, koji je postao blizak prijatelj cara.

Kroz Wenfengove intervjue rodbine i prijatelja cara Puyija, saznalo se da je tokom sovjetskog zatvora Puyi zamolio svog ličnog pomoćnika Li Guoxionga da ukloni površinu brojčanika kako bi vidio je li izrađen od platine. Otkrivši da nije napravljen od platine, ponovo su ga sastavili. To su bili detalji koji su sklopili etimologiju sata.

Izvor: Wrist Enthusiast

Podijeli vijest:

Leave a Reply