Izvor fotografije: Sorbis / Shutterstock.com
Pravljenje satova koji predstavljaju vrhunac časovničarske umjetnosti.
Godine 1996, kada je mehaničko časovničarstvo doživjelo renesansu, Chopard, jedan od najstarijih i najuglednijih brendova u svijetu luksuznog časovničarstva, otvorio je manufakturu u švajcarskom selu Fleurier, u regionu Val-de-Traver, u planinama Jura.
Ova radionica fokusirala se na izradu mehanizama za liniju Chopard satova poznatu kao L.U.C, nazvanu po osnivaču kompanije, Louis-Ulysse Chopard. Dizajnirani da izdrže test vremena, a uz odgovarajuće održavanje i da rade vječno, L.U.C satovi i dalje su srž Chopard kolekcije. Od otvaranja manufakture, Karl-Friedrich Scheufele, kopredsjednik Chopard-a, stvorio je u Fleurier časovničarsku radionicu za majstore specijalizovane za cijeli spektar časovničarskih tradicija – od dekorativnih tehnika poput emajliranja Grand Feu do preciznog rada na izradi i ukrašavanju komponenti za komplikovane mehanizme, koji obuhvataju funkcije kao što su prikaz mjesečevih mijena, zvonjenje sati i računanje prestupnih godina.
Uz savremene alate, Chopard-ovi majstori, podstaknuti Karl-Fridriech-ovom nepokolebljivom posvećenošću časovničarskoj umjetnosti, oživjeli su odavno zaboravljene tehnike poput graviranja u stilu Fleurisanne, koje dodaje delikatne cvjetne i ukrasne motive mehanizmu. Dekorativni detalji, vidljivi kroz safirno kućište, unose duh luksuza u ove časovnike.
Mehanički puristi smatraju da je svaka dekoracija suvišna jer bi mehanika sama po sebi trebalo da bude dovoljna. Sa druge strane, postoje oni koji žele da uljepšaju mehaniku kroz ukrase, fino obrađene završne detalje i poliranje. Kod L.U.C satova, Chopard nastoji pomiriti ove dvije filozofije. “Sve dok možemo da očuvamo časovničarski zanat, naša je dužnost da to i učinimo,” kaže Scheufele.
Dvostruko nasljeđe izvrsnosti u časovničarstvu i juvelirstvu oblikuje pristup Choparda svim kreacijama. U Chopard-ovim juvelirskim radionicama u Geneva-i, proces izrade nakita sa satovima počinje skicom poznatom kao gouache crtež, nastavlja se 3D konstrukcijom i skulpturom, a završava se izradom komada, često ukrašenog dijamantima. Karolin Scheufeles, sestra Karl-Fridricha i kopredsjednica, pomno bira sve drago kamenje, tražeći najrjeđe i najljepše primjerke.
Karl-Fridriech nadgleda časovničarstvo, uključujući brojne zanatske tehnike koje se obavljaju unutar kuće, poput delikatnih umijeća graviranja i intarzije, koja uključuje umetanje materijala poput drveta, kamena i slame.
Dok Chopard gleda ka narednoj deceniji, porodica Scheufeles usmjerava pažnju na buduće generacije majstora. Kao pokrovitelj časovničarske umjetnosti, Karl-Fridriech ostaje posvećen tradicionalnoj viziji časovničarstva koja nadilazi mehaničku vještinu.
Izvor: Robb Report