Skip to main content
search
VijestiSvijet

Dekarbonizacija globalne flote kontejnerskih brodova uz pomoć HeatPower tehnologije

AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

Sa godišnjim rastom kapaciteta, trka za dekarbonizaciju globalne flote kontejnerskih brodova postaje sve intenzivnija. Iako kontejnerski transport ostaje jedan od najisplativijih i ekološki najprihvatljivijih načina za međunarodni prevoz robe, uvođenje taksi na emisije i kazni, zajedno sa mogućim „karbonskim porezom“, moglo bi drastično povećati cijene.

Kako bi ublažili rastuće operativne troškove, brodari moraju drastično smanjiti svoj ekološki otisak. Smanjenje emisija u pomorstvu se često smatra skupim poduhvatom, ali to nije nužno tačno. Integracijom odgovarajućih tehnologija za smanjenje emisija, brodarske kompanije mogu maksimizirati povrat investicija (ROI) i smanjiti obaveze po osnovu karbonskih taksi, čime mogu kompenzovati troškove povezane sa dekarbonizacijom svoje flote.

Efikasna i isplativa dekarbonizacija pomorske industrije ne zavisi od integracije što većeg broja održivih tehnologija na brodovima, niti od oslanjanja na jedan oblik smanjenja emisija. Umjesto toga, brodari moraju procijeniti uticaj održivih tehnologija na osnovu tipa i operativnog profila svoje flote.

U ovom tekstu se analizira primjena Organic Rankine Cycle (ORC )niske temperature za povrat otpadne toplote u kontejnerskom transportu i ističe zašto ovaj oblik smanjenja emisija može biti posebno efikasan i isplativ za ovaj segment industrije.

U pomorskoj industriji, “waste heat recovery” (WHR) odnosi se na hvatanje i ponovnu upotrebu otpadne toplote koja se proizvodi putem brodskih motora. Sistem za povrat otpadne toplote na brodu može konvertovati otpadnu toplotu u čistu električnu energiju koja se koristi za zadovoljenje energetskih potreba broda.

Više od 50% energije morskih motora obično se gubi kao otpadna toplota, a većina ove toplote se proizvodi na relativno niskim temperaturama. Sistem za povrat otpadne toplote na brodu osigurava da se ova energija ne gubi već se koristi za maksimalnu efikasnost.

Ključna prednost nisko-temperaturnog ORC WHR-a je to što omogućava ponovno korišćenje otpadne toplote iz šireg spektra izvora toplote na brodu. Na primjer, Climeon-ova HeatPower tehnologija može generisati struju bez emisija iz otpadne toplote na temperaturama od samo 80°C i može proizvesti do 355kW po jedinici iz otpadne toplote motora.

WHR se može primijeniti na većinu velikih brodova u teoriji, ali profil i upotreba broda određuju koliko će produktivan i isplativ biti WHR sistem na brodu. Analizom uticaja nisko-temperaturnog ORC WHR-a u različitim segmentima pomorske industrije možemo utvrditi da li su potencijalna smanjenja emisija i ROI dovoljno opravdani za primjenu ove metode dekarbonizacije.

Iako svaki kontejnerski brod ima specifičan operativni profil, globalna flota kontejnerskih brodova se uglavnom sastoji od srednjih do ultra velikih plovila koja provode puno vremena na moru i imaju relativno male energetske potrebe na brodu.

Ovaj profil čini kontejnerske brodove idealnim za nisko-temperaturni ORC WHR. Kombinacija velikih morskih motora i dugih plovidbi osigurava kontinuiranu proizvodnju velikih količina nisko-temperaturne otpadne toplote, što omogućava sistemima na brodu, poput HeatPower-a, da generišu velike količine čiste energije.

Propisi o zaštiti životne sredine u pomorskom sektoru postaju sve strožiji, a brodarske kompanije će se suočiti sa povećanim troškovima ukoliko ne budu uspjeli da smanje emisije. S obzirom na to da je EU Emissions Trading System (ETS) sada primjenjiv na pomorsku industriju, operateri kontejnerskih brodova će morati prijaviti emisije generisane između EU luka i snositi troškove dodatnih „dozvola“ ukoliko prekorače relevantnu granicu „CO2 eq“.

Kapacitet kontejnerskih brodova možda bilježi rekordni rast, ali novi brodovi predstavljaju relativno mali dio globalne flote kontejnerskih brodova. Iako potreba za smanjenjem emisija nije nova, retrofitting određenih održivih tehnologija na postojeće brodove će biti složen, skup i dugotrajan proces.

Odabir tehnologija za smanjenje emisija koje su prikladne za retrofit aplikacije je ključan kako bi se minimizirali operativni poremećaji i povezani troškovi, a niskotemperaturni ORC povratak otpadne toplote može pružiti rješenja u oba aspekta.

Nisko-karbonska, alternativna morska goriva nude put ka dekarbonizaciji, ali možda ne mogu odmah pružiti odmah rješenje za trenutnu klimatsku krizu. Ograničenja u bunkeringu i proizvodnji usporavaju primjenu nisko-karbonskih goriva, dok povećani troškovi povezani sa alternativama teškom gorivu (HFO) mogu odvratiti brodarske kompanije od potpunog prihvatanja ovog oblika transporta sa niskim emisijama.

Motori sa dvostrukim gorivom ili alternativnim gorivima ostaju održiva opcija za nove brodove, ali oni neće biti jedini odgovorni za eliminaciju emisija u pomorstvu.

Umjesto toga, brodarske kompanije će morati maksimizirati efekte i kompenzovati povećane troškove alternativnih goriva kako bi postigli ključne ciljeve neto nulte emisije i maksimizirali profitabilnost.

Climeonov HeatPower sistem nije samo kompatibilan sa alternativnim morskim gorivima; on takođe pruža jedinstvene dodatne benefite kada se koristi zajedno sa alternativnim i niskokarbonskim gorivima.

Izvor: gCaptain

Podijeli vijest:

Leave a Reply