Izvor fotografije: DNV
DNV je predstavio ažurirana pravila za klasifikaciju brodova i offshore struktura, sa posebnim naglaskom na podršku tehnologijama za dekarbonizaciju i jasniju operativnu strukturu kroz nove operativne klasifikacije.
Prema riječima Margrete Andersen, šefice spoljne komunikacije u pomorskom sektoru, nova operativna klasifikacija omogućava vlasnicima i operaterima da pokažu kako se izdvajaju na tržištu primjenom naprednih procedura i procesa izvještavanja za veću sigurnost i efikasnost. Nova klasifikacija jasno pokazuje podjelu odgovornosti između brodogradilišta za fazu nove gradnje i vlasnika i operatera u operativnoj fazi broda.
“Jedan od najistaknutijih aspekata današnje pomorske industrije je velika raznolikost izazova i prilika gdje naši klijenti traže podršku za klasifikaciju. Nije riječ samo o novim gorivima, već i o načinima na koje vlasnici i menadžeri mogu demonstrirati svoju efikasnost, otvaranje novih tržišta za nove vrste brodova, kao i primjenu naprednih tehnologija poput hvatanja ugljen-dioksida na brodu,” rekao je Geir Dugstad, globalni tehnički direktor DNV Maritime.
Dizajnirana da podstakne inovacije u pomorskoj industriji, dok istovremeno unapređuje sigurnost, nova pravila se oslanjaju na vodeću ekspertizu DNV-a u dekarbonizaciji pomorstva, uz uvođenje dvije nove klasifikacije: Gas fuelled hydrogen i OCCS (hvatanje i skladištenje ugljen-dioksida na brodu).
Iako je vodonik potencijalno gorivo bez ugljen-dioksida za brodarstvo, trenutno nije obuhvaćen međunarodnim regulativama. Klasifikacija Gas fuelled hydrogen postavlja zahtjeve za sistem goriva na brodu, priključak za bunkerisanje goriva i potrošače, pružajući vlasnicima praktičan put za razvoj novih brodova na vodonik.
Sistemi za hvatanje i skladištenje ugljen-dioksida na brodu (OCCS) trenutno se testiraju i nude način za brodove da smanje emisije i doprinesu većoj održivosti i usklađenosti sa regulativama. Klasifikacija OCCS nudi okvir i zahtjeve za ove nove sisteme, uključujući predtretman izduvnih gasova, apsorpcione sisteme, post-tretman, ukapljivanje, skladištenje CO2 i transfer na kopno.
Objavljivanje novih pravila održano je 1. jula, a nova pravila stupaju na snagu 1. januara 2025. godine.
Izvor: Safety4Sea