Skip to main content
search
VijestiSvijetIstaknute Vijesti

DNV: Dekarbonizacija pomorstva mogla bi udvostručiti troškove transporta kontejnerima

AAA

Izvor fotografije: DNV

Prema najnovijem izvještaju klase DNV, dekarbonizacija pomorstva mogla bi značajno povećati troškove transporta kontejnerima. Naime, najnovije izdanje izvještaja “Maritime Forecast to 2050” otkriva da bi troškovi mogli da se udvostruče kako bi se postigli ciljevi smanjenja emisije u ovoj industriji.

Izvještaj, koji je objavljen uoči najvažnijeg svjetskog pomorskog sajma SMM, pruža detaljan uvid u regulative, tehnologije i goriva potrebna za dekarbonizaciju pomorstva, uključujući četiri scenarija koja istražuju uslove koji bi mogli ubrzati usvajanje određenih goriva i tehnologija do 2050. godine. Bez obzira na pravac kojim će se kretati industrija, troškovi će biti značajni. Simulirani scenariji predviđaju povećanje troškova po transportnoj jedinici: od 69-75% za Panamax brodove, 70-86% za tankere, i 91-112% za kontejnerske brodove.

„Naša najnovija analiza pokazuje da bi dekarbonizacija pomorstva mogla udvostručiti troškove transporta kontejnerima“, izjavio je Eirik Ovrum, glavni autor izvještaja „Maritime Forecast to 2050“. „Na kraju, rastući troškovi pomorskog transporta moraće se prenijeti niz vrijednosni lanac i tržište već pokazuje trendove prema prebacivanju tih troškova na krajnje korisnike.“

Cijela pomorska industrija raspravlja o tome ko će snositi troškove dekarbonizacije. Na posljednjem TPM događaju u Long Beach-u, Jeremy Nixon, direktor japanske kompanije Ocean Network Express (ONE), rekao je da trošak goriva za kontejnerske brodove trenutno iznosi oko 1.000 dolara po FEU.

Jedan od ključnih datuma na koji pomorstvo treba da obrati pažnju je 2030. godina – godina u kojoj je IMO postavio cilj da smanji emisije u pomorstvu za 20%. DNV upozorava da to neće biti moguće samo prelaskom na zelena goriva.

Da bi dostiglo ciljeve IMO-a za 2030. godinu, pomorstvo će trebati između 7 i 48 miliona tona goriva sa nultom emisijom ugljen-dioksida, predviđa DNV. Međutim, očekuje se da će globalna proizvodnja ovih goriva dostići samo između 44 i 63 miliona tona do 2030. godine, što će otežati pomorstvu da obezbijedi svoj dio.

Ovog februara, Evropska komisija je objavila prijedlog za klimatski cilj za 2040. godinu, koji predviđa putanju ka postizanju klimatske neutralnosti EU do 2050. godine. Evropski brodari su pozdravili obavezu komisije da se bavi „barijerama za primjenu goriva sa niskim i nultim emisijama, uključujući e-goriva i napredna biogoriva“ u pomorstvu i da obezbijedi „prioritetni pristup ovim gorivima u odnosu na sektore koji imaju pristup drugim rješenjima dekarbonizacije“.

Komisija je priznala da su povećani troškovi održivih goriva ključni faktor za konkurentnost pomorstva i obavezali su se da će razmotriti regulativne mjere za podsticanje njihove proizvodnje.

„Ovo je prvi put da vidimo tako snažnu posvećenost da se pomorstvu pruži prioritetni pristup gorivima sa niskim i nultim emisijama, kao što su napredna biogoriva i e-goriva. Razlika u cijeni je ogromna, jer trošak održivih goriva može biti četiri puta veći u poređenju sa gorivima koja se trenutno koriste u pomorstvu“, komentarisao je Sotiris Raptis, generalni sekretar Evropskih asocijacija brodara (ECSA).

Knut Ørbeck-Nilssen, direktor DNV Maritime, izjavio je prilikom predstavljanja izvještaja „Maritime Forecast to 2050“: „Iako trenutno svjedočimo usporavanju dekarbonizacije u pomorstvu, ulazimo u eru neviđenih tehnoloških istraživanja koja će pokrenuti napredak. Sa nedostatkom goriva sa nultom emisijom, pametno donošenje odluka i strateške investicije danas su ključne za postavljanje temelja za buduće smanjenje emisija. Prioritetno fokusiranje na energetsku efikasnost, korišćenje tehnoloških rješenja i prihvatanje digitalizacije su ključni koraci ka smanjenju dodatnog troška i postizanju naših ciljeva dekarbonizacije.“

Izvor: Splash247

Podijeli vijest:

Leave a Reply