Skip to main content
search
VijestiSvijet

Drama na moru: kapetan Thomas Aucklend i njegova posada u akciji spašavanja

By 01/04/2023July 8th, 2023Nema komentara
AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

U dubokoj noći, 27. marta 2023. godine, jedrilica Genevieve bila je na putu od Antigue do Sint Maartena kada se oko 23.30 h čuo slab ženski vrisak. Kapetan jedrilice odmah je usporio i pronašao muškarca u vodi kako se drži za oštećeni prsluk za spašavanje. Nastavili su potragu i tu žensku osobu pronašli 400 metara dalje, kako se drži za plastičnu bačvu.

Nakon što je izvučena iz vode spomenula je prevrnuti brod na kojem je bilo još 30 osoba. Mali brod na kome se ova grupa kretala, išla je prema St. Thomasu i tokom plovidbe se pokvario, a nakon toga, na vjetru od 20 kilometara i talasima od preko dva metra, prevrnuo se natopljen vodom.
Kapetan Thomas Auckland, koordinirao je napore svoje posade da ih locira i spasi sve ostale koji bi im mogli biti blizu u vodi. Ispalio je dvije crvene signalne baklje kako bi upozorio sve u području njihove prisutnosti i poslao upozorenja svim potrebnim organizacijama za traganje i spašavanje u blizini.

Bez znanja o tome je li brod još uvijek na površini ili ne, odlučili smo da nastavimo polako niz vjetar prema svijetlima kuća Saint Christophera. Posada broda uskoro je naišla na više objekata koji plutaju vodom što ih je dovelo do više preživjelih. Oko 00:28 posada je počela uočavati plastične bubnjeve kako plutaju u vodi, a nedugo zatim primijetili su svjetlo koje je ulazilo i izlazilo iz vidokruga, što se kasnije pokazalo kao svjetlo mahanja mobilnim telefonom. Na prilazu smo otkrili prevrnuti ribarski skif La Belle Michelle sa 15 osoba na trupu, otprilike 1,1 nautičku milju od prve žrtve. Sva posada se okupila na krmenoj palubi i zajedno smo brzo konstruisali plan kako najbolje da sklonimo pojedince sa prevrnutog plovila. To je bio brod sa čvrstim trupom sa dva prevrnuta vanbrodska motora, tako da njegovo dovođenje uz bok u stanju kakvo je bilo na moru, nije bila održiva opcija. Stoga smo koristili plutajuću liniju i blatobran pričvršćen na dugi Dyneema rep, koji je plutao niz vjetar do njih. Tada je linija bila vezana oko noge jednog od vanbrodskih motora jednom od žrtava, pod uputstvima naše posade. Donijeli smo ovo na našu STB krmu i na primarno vitlo za kontrolu.Zatim smo koristili remen za spašavanje sa debelim Dyneema repom za prilaz i dodatnom sigurnosnom linijom. Ovaj remen za spašavanje pokazao se neprocjenjivim.

Opisivao je ovu dramu kapetan Thomas

Svakom članu posade dodijeljena je posebna uloga tokom spašavanja i nevjerovatno: 14 od 15 migranata dovedeno je na brod: Na žalost zbog, kako se smatra, iscrpljenosti, posljednja žrtva pala je u vodu i nakon ponovnog izvlačenja, nije se mogla reanimirati.

Lokalna obalska straža bila je obaviještena i nekoliko plovila je tokom te noći bilo na putu da pomogne.

Kapetan Thomas kaže da su u tom trenutku događaji ušli u novu fazu:

Jasno sam bio svjestan da na brodu imamo 16 migranata, od kojih je 13 bilo muškaraca, od kojih nismo znali ništa drugo nego činjenicu da su bili spremni rizikovati život samo da se prokrijumčare u St. Thomas. Tako smo zaključali vanjski dio broda i postavili ženske članove posade naprijed i sa svima bili u direktnom radijskom kontaktu. Sve žrtve su dobile vodu, slatka pića, hranu i ćebad i bile su grupisane zajedno u kokpitu. Muški članovi posade ostali su na kormilarnici, dok sam ja trčao naprijed-nazad na liniji VOIP-a sa MRCC Fort du France, koji je zatražio da ostanemo na mjestu događaja dok ne stigne vazdušna podrška.

Budući da je na brodu očigledno postojao bezbjednosni rizik, u 03:42 h dobili smo dopuštenje da napustimo mjesto događaja i uputili se direktno u Basseterre u St. Kittsu, koji je bio udaljen otprilike 34 nautičke milje. Konačno, kada je svanuo dan i bili smo pod pratnjom obalne straže, postalo je sasvim jasno da su nam ti prestravljeni kamerunski državljani izuzetno zahvalni i da nam uopše ne predstavljaju rizik. Ženska posada je došla i pružila osnovnu prvu pomoć; hranili su se, zalijevali i pokušavali da osuše što više odjeće, prije nego što smo stigli u Basseterre. Po dolasku u Basseterre prebačeni su brodom obalske straže u svoju bazu, gdje sam izašao na obalu i dao izjave raznim vlastima.
Bivši član PYA-e, kapetan Thomas Auckland, želio je da podijeli ovu svoju priču sa pomorcima u nadi da će se bolje pripremiti za bilo kakve incidente i ono što je sada rastuće pitanje na globalnoj sceni, posebno i u Mediteranskom i u Engleskom kanalu.

Izvor: Observer by Newco Ltd.

Podijeli vijest:

Leave a Reply