Skip to main content
search
VijestiNautika

Efekat francuskog zmaja

AAA

Izvor fotografije: Beyond the Sea press kit

Inspirisane surfovanjem zmajem, francuske kompanije žele da primjene istu tehnologiju vjetra kako bi pokretale sve, od jahti do teretnih brodova, kako bi smanjile ogroman ugljenični otisak brodarske industrije.

Sektor je pod novim pritiskom da smanji svoje oslanjanje na fosilna goriva pošto je Međunarodna pomorska organizacija (IMO) u petak zaključila sporazum kojim se podižu ciljevi za smanjenje emisija.

U zalivu Arcachon na jugozapadu Francuske, startup Beyond The Sea testirao je plavo jedro “zmaja” na naduvavanje veličine malog studija kako bi vukao posebno dizajnirani katamaran preko vode.

U kite-surfingu jahači koriste svoje ruke da kontrolišu zmaja. Ali, na Parlier-ovom katamaranu SeaKite za zmaja se koristi automatizovani sistem vuče, sa vitlima i vještačkom inteligencijom koja prilagođava položaj jedra uslovima vjetra.

Cilj je dizajnirati mnogo veća jedra zmajeva koja bi jednoga dana mogla da vuku jahte, koče, pa čak i kontejnerske brodove.

“To je fenomenalan sistem vuče koji omogućava smanjenje potrošnje goriva u prosjeku za 20 posto”, rekao je Parlier, bivši pobjednik transatlantskih jedriličarskih takmičenja.

Potencijal je ogroman s obzirom na to da u svijetu skoro 100.000 trgovačkih brodova kruži okeanima i 4,6 miliona ribarskih koča.

Udruženje Wind Ship koje je osnovano 2019. u Francuskoj sa ciljem ekologizacije pomorskog sektora, kaže da bi tržište moglo da vrijedi četiri milijarde eura do 2030. godine sa oko 1.400 plovila opremljenih takvim zmajevima.

U maju iduće godine Beyond The Sea će sprovesti slične testove koristeći svoje posebno dizajnirane zmajeve u vodama Norveške i Japana te na Mediteranu.

Nada se da će svake godine udvostručiti veličinu svojih zmajeva i dostići 800 kvadratnih metara u četiri godine, izjavio je izvršni direktor kompanije Marc Thienpont.

Pomorska industrija mora da pronađe alternative fosilnim gorivima, a IMO je ovoga jula 2023. postavio cilj nulte neto stope emisija za 2050., sa progresivnim ciljevima smanjenja od najmanje 20 posto do 2020. i najmanje 70 posto do 2040. u odnosu na nivoe iz 2008. godine.

Iako je prethodni cilj bio smanjenje od 50 posto do sredine ovoga vijeka, aktivisti za klimu rekli su da odluka nije otišla dovoljno daleko da pomogne borbi protiv globalnog zagrijavanja.

Airseas, još jedna francuska kompanija u kojoj evropski vazduhoplovni gigant Airbus ima 11 posto udjela, testira zmaja koji se prostire na 500 kvadratnih metara — skoro dvostruko veći od dva teniska terena — za koji se nada da će udvostručiti za veće brodove.

Izvor: enca.com

Podijeli vijest:

Leave a Reply