Skip to main content
search
VijestiSvijet

Energetika na štetu turizma: njemački prioritet, terminali za tečni gas

By 11/05/2023July 8th, 2023Nema komentara
AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

Njemačka savezna vlada odlučila je da ubrza izgradnju terminala za tečni prirodni gas LNG na ostrvu Rügen, popularnom turističkom mjestu, uprkos protestima građana i vlade savezne države Mecklenburg-Vorpommern.

Naime, savezna vlada Njemačke odlučila je da luku Mukran na Rügenu uvrsti na popis lokacija na kojima će se, prema novom zakonu, ubrzanim postupkom graditi infrastruktura za tečni gas.

Budući da i dalje postoji odgovarajuća potreba da se obezbijedi snabdijevanje gasa, Mukran, lokacija na obali Baltičkog mora, biće uključena u postupak nakon razmjene mišljenja sa vladom Mecklenburg-Vorpommerna.

objavilo je savezno ministarstvo privrede.

Savezna vlada želi da Mukran bude lokacija za LNG terminal. Ipak, ministri Mecklenburg-Vorpommerna su se pobunili.
Da bi ljudi u Mukran-u prihvatili tu odluku, treba izdvojiti dovoljno vremena za razgovore i raspravu.

rekli su Reinhard Meyer i Till Backhaus u zajedničkoj izjavi.

Zato Mecklenburg-Vorpommern traži od Berlina da još uvijek ne aktivira izmijenjeni i dopunjeni zakon o infrastrukturi za LNG, koji predviđa ubrzanu proceduru za takve projekte. Njihov je apel ignorisan i očekuje se uvrštenje Mukrana na popis lokacija za ubrzanu izgradnju.

Na obali ostrva Rügen biće izgrađena dva plutajuća terminala za tečni gas godišnjeg kapaciteta od oko 10 milijardi kubnih metara.
Do sada je planirani kapacitet iznosio 18 milijardi kubnih metara.

Terminalima će upravljati energetska kompanija Deutsche Regas, a ne RWE, koja je prošlog mjeseca saopštila da ne želi na duži rok upravljati infrastrukturom za tečni gas.

Planska dokumentacija tek treba da bude odobrena od strane nadležnih državnih organa, ali trenutne procjene na saveznom nivou pokazuju da bi izgradnja mogla početi već u prvom kvartalu 2024.

Kritičari, posebno na Rügenu, strahuju od negativnih posljedica po turizam, ali i po okolinu, i prigovaraju nepotrebnom višku kapaciteta.

Njemačka je prošle godine ubrzala izgradnju infrastrukture za tečni gas zbog smanjenog uvoza iz Rusije koja je do početka invazije na Ukrajinu bila glavni njemački dobavljač.
U nešto manje od godinu dana izgradila je tri ploveća terminala, koji su dobili dozvolu i počeli sa radom u lukama Wilhelmshaven-u, Brunsbüttel-u i Lubmin-u i osigurala snabdijevanje tokom zime.

Njemačka inače planira od 2026. da zamijeni dio plovećih terminala kopnenim, odbacivši kritike ekoloških udruženja o prekomjernom planiranom kapacitetu uz argument da će Njemačka gasom snabdijevati i susjede.

Izvor: Tagesschau.de

Podijeli vijest:

Leave a Reply