Skip to main content
search
VijestiSvijet

Gdje Hong Kong prednjači u svijetu

AAA

Izvor fotografije: Shutterstock.com

Upravljanje brodovima je oblast u kojoj Specijalni administrativni region Hong Konga nadmašuje većinu drugih destinacija. Ovo izdanje donosi uvid u ključne aspekte iz magazina koji se distribuira tokom Hong Kong Maritime Week-a.

Hong Kong i dalje važi za jedno od najvažnijih svjetskih središta za upravljanje brodovima, sa brojnim vodećim kompanijama u ovom sektoru koje ovdje imaju sjedišta.

„Hong Kong je istorijski lider u upravljanju brodovima, sa mnogim vrhunskim menadžerima brodova koji imaju sjedište upravo ovdje. To je Hong Kong učinilo centrom znanja o upravljanju brodovima,“ kaže Gautam Chellaram, izvršni predsjednik lokalne kompanije KC Maritime, specijalizovane za rasuti teret.

„Jedan očigledan razlog,“ kaže Richard Hext, zamjenik predsjednika Hong Kong Shipowners Association-a, „je taj što Hong Kong nudi poslovno okruženje koje izuzetno pogoduje rastu, uključujući odlične avionske veze, jedan od najpogodnijih gradova za život, jednostavne procese za migraciju i vrhunski pomorski ekosistem.“

Jedna od ključnih prednosti Hong Konga je nizak poreski sistem i jednostavna poreska pravila. Hong Kong ne primjenjuje globalni porez, što ga čini posebno privlačnim za pomorsku industriju. Ovo povoljno poresko okruženje, uključujući niz specifičnih poreskih podsticaja za pomorstvo uvedenih posljednjih godina, doprinosi atraktivnosti Hong Konga kao destinacije za kompanije iz oblasti upravljanja brodovima.

Jedan od problema sa kojim se suočavaju sve kompanije za upravljanje brodovima je zadržavanje posade. Privlačenje i zadržavanje kvalifikovanih radnika predstavlja veliki izazov, naročito u periodima nedostatka stručnih kadrova.

Nedostatak oficira dostigao je rekordne razmjere i malo je vjerovatno da će se situacija uskoro poboljšati, što rezultira inflacijom troškova zapošljavanja, navodi se u nedavnom istraživanju koje su sproveli brodarski konsultanti Drewry.

„Iako su ovi nivoi deficita bazirani na broju plovila i pretpostavkama o broju posade, a time donekle teorijski, jasno ukazuju na to da je tržište rada pomoraca postalo posebno napeto, što ima značajan uticaj na zapošljavanje, zadržavanje osoblja i troškove posade,“ napominje Drewry.

Pravedne plate usklađene sa tržištem i dobri radni uslovi za pomorce su osnovni preduslov, ističe Ioannis Stefanou, direktor za upravljanje brodovima u kompaniji Wallem.

Zadržavanje osoblja počinje sa obukom i ulaskom u industriju, tvrdi Hojgaard iz Anglo-Eastern-a.

„Pristup elektronskoj pošti, porukama, pozivima i internetu od suštinskog je značaja za moral pomoraca, njihovu dobrobit i povezanost sa porodicom. Loša povezanost doprinosi osjećaju izolacije od porodice i života kod kuće,“ navodi se u nedavnom izvještaju britanske kompanije Idwal, specijalizovane za inspekciju brodova.

„Možemo i moramo bolje, a mnoge dobre kompanije to već rade,“ zaključuje Steven Jones, osnivač Seafarers Happiness Index-a.

„Međutim, sve dok broj brodova koji ne omogućavaju pomorcima pravo na povezanost premašuje postotak onih koji pružaju neograničen pristup, jasno je da još uvijek ima posla. Vrijeme je za promjenu, i uz nadu da će se primjenjivati socijalni standardi u načinu na koji brodovi obavljaju svoje poslovanje, možemo stvoriti bolju, svjetliju stvarnost za život na moru. Efekti pozitivnih promjena odražavaju se i na tržišnu vrijednost plovila, što predstavlja napredak.“

Izvor: Splash247

Podijeli vijest:

Leave a Reply