Skip to main content
search
VijestiSvijet

Globalna flote kontejnerskog transporta-između saveza i slobode

By 04/05/2023July 8th, 2023Nema komentara
AAA

Izvor fotografije: Denys Yelmanov / Shutterstock.com

Najnoviji izvještaj kompanije Alphaliner pokazuje da glavni savezi za transport kontejnerima kontrolišu samo 39% globalne flote, daleko ispod 80% koje su prethodno imali. Najnoviji broj konsultantske kuće pokazuje da je kapacitet kojima upravljaju savezi 2M, THE i Ocean pao na trogodišnji minimum u januaru.

Iz Alphaliner-a kažu da je:

Uprkos čestim tvrdnjama da savezi kontrolišu 80% kontejnerske flote, istraživanje pokazuje da devet prevoznika koji čine tri velika saveza upravljaju većinom svojih kapaciteta izvan svojih sporazuma o savezu. Stvarni iznos kapaciteta koji se obavlja u okviru "usluga saveza" jednak je stalnih 38%-41% ukupne flote na osnovu podataka iz posljednjih pet godina.

I dok članovi saveza (MSC, Maersk, CMA CGM, COSCO Group, Evergreen Marine Corporation, ONE, Hapag-Lloyd, HMM i Yang Ming Marine Transport) kontrolišu skoro 83% globalne flote, mnogi od tih brodova se nezavisno upravljaju, a samo 39% vodi se prema sporazumu o savezu.

Koncentracija usluga saveza raste na određenim rutama, posebno na dugim relacijama kojima je potrebna velika tonaža i minimalan broj brodova kako bi se osigurale dovoljne rotacije.

Oko 94 % kapaciteta trgovine Daleki istok-Evropa (Sjeverna Evropa i Mediteran) trenutno se obavlja u okviru usluga saveza. To predstavlja najdužu od glavnih ruta istok-zapad i predstavlja najveću prepreku ulasku novih prevoznika, a usluge zahtijevaju najmanje 10 brodova od najmanje 13.000 TEU da bi ostali konkurentni.

Na transpacifiku, usluge saveza predstavljaju 81% ukupnog kapaciteta.

Na kraćoj transatlantskoj ruti, gdje je potrebno manje brodova za održavanje rotacije usluga, usluge saveza predstavljaju samo 47% ukupnog kapaciteta.

Iako se sastoji od dvije najveće svjetske box linije, 2M je najmanji savez, sa ukupnim kapacitetom od 2.8 miliona TEU, u poređenju sa OCEAN Alliance na 4.3 miliona TEU i THE Alliance na 3 miliona TEU.

Dok dijele plovila, savezi ne centralizuju prodaju, a prevoznici unutar saveza moraju se međusobno takmičiti kako bi privukli klijente kvalitetom usluga i diferencijacijom stopa, a ne rute.

Dionice transpacifičkog i transatlantskog saveza djelimično su pale jer MSC, koji će okončati savez sa Maerskom 2025. godine, sve više ide „solo“.

Nakon što je početkom 2022. svrgnuo Maersk sa vrha rang liste, MSC sada upravlja sa 75% svojih globalnih kapaciteta izvan 2M saveza – što je najveći udio od devet prevoznika saveza.

Među preostalim prevoznicima, Maersk i Hapag-Lloyd upravljaju sa 61% i 57% globalnih kapaciteta izvan svojih saveza.

Yang Ming, HMM i Evergreen pružaju mnoge svoje usluge putem saveza, upravljajući samo 20%, 22% i 24% svojih flota na nezavisnoj osnovi.

Sve nezavisniji pristup MSC-a naglašen je u februaru uvođenjem njegove samostalne usluge Asia-Mediterranean Dragon koja raspoređuje 9.000-14.400 TEU brodova.

Ova bivša zajednička usluga 2M-a obustavljena je tokom pandemije Covid-19 i trajno je zatvorena ranije ove godine.

Članica THE Alliance, HMM takođe je nedavno odlučila da nastavi sama bivšu transpacifičku rutu PS8.

Na transpacifiku, MSC nudi najveći udio nezavisne tonaže brodova saveza, sa 26 brodova od 260.000 TEU-a koje rade samostalno, daleko ispred sljedećeg prevoznika CMA CGM sa desetak brodova od 69.000 TEU.

Autor: Martina Li
Izvor: Container News

Podijeli vijest:

Leave a Reply