Izvor fotografije: Shutterstock.com
International Civil Aviation Organization (ICAO), International Maritime Organization (IMO) i United Nations Economic Commission for Europe (UNECE), okupile su se na COP29 sa usklađenim vizijama za smanjenje uticaja svojih sektora na klimatske promjene.
Iako se civilno vazduhoplovstvo, unutrašnji i pomorski transport suočavaju sa različitim izazovima i rješenjima u smanjenju emisije gasova staklene bašte, dijele zajedničku ambiciju prelaska na tehnologije i infrastrukturu sa niskim ili nultim sadržajem ugljenika, te oblikovanje transporta kao stuba održivog razvoja i ekološke odgovornosti.
Ove godine, Odbor za unutrašnji transport UNECE-a usvojio je svoju Strategiju dekarbonizacije, postavljajući ambiciozan put ka neto nultim emisijama do 2050. godine. Ovaj cilj zahtijeva transformacione promjene politika, revolucionarne tehnološke inovacije i besprekornu integraciju održivih praksi na svim nivoima upravljanja, istakla je Tatiana Molcean, izvršna sekretarka UNECE-a.
UNECE Strategija za smanjenje emisija gasova staklene bašte iz unutrašnjeg transporta definiše misiju UNECE Odbora za unutrašnji transport da pomogne svojim državama članicama i ugovornim stranama u okviru 61 pravnog instrumenta UN-a u postizanju cilja neto nultih emisija do 2050. godine. To će se postići unapređenjem regulatorne podrške, međuvladinim dijalogom o politikama i povećanom koordinacijom i partnerstvom među svim relevantnim akterima.
Prema najnovijem izvještaju Intergovernmental Panel on Climate Change, unutrašnji transport doprinosi sa više od 72% globalnih emisija CO2 povezanih sa energetikom u transportnom sektoru, pri čemu 69% dolazi iz drumskog transporta. Avijacija je odgovorna za približno 2,4% ukupnih antropogenih emisija CO2 na godišnjem nivou, dok pomorski transport doprinosi sa 2–3%.
Na događaju tokom COP29 istaknuti su nedavni napori UNECE-a, ICAO-a i IMO-a u smanjenju uticaja njihovih transportnih sektora na klimatske promjene, kao i doprinosi država članica i ključnih aktera u postizanju karbonske neutralnosti.
Generalni sekretar ICAO-a, Juan Carlos Salazar, naglasio je značajan napredak i istakao da je širom svijeta vidljiva snažna politička volja za postizanje cilja neto nultih emisija do 2050. godine. Međutim, ICAO sada suočava sa velikim izazovom finansiranja ove ambiciozne tranzicije.
Generalni sekretar IMO-a, Arsenio Dominguez, podsjetio je da međunarodno brodarstvo prevozi više od 80% međunarodne trgovine i da je već unaprijedilo svoju energetsku efikasnost za više od 20% od kada su prvi klimatski propisi IMO-a stupili na snagu.
IMO i ICAO teže uvođenju karbonskog oporezivanja i jačanju saradnje sa UNECE-om, posebno u programima koji uključuju multimodalni transport, uključujući pomorski, te zelenu i digitalnu tranziciju na trgovačkoj ruti srednjeg koridora, istakao je Dominguez.
Izvor: Safety4Sea