Izvor fotografije: Shutterstock.com
Ako mislite da samo korisnici računara treba da se plaše hakera, onda veoma griješite. Većina objekata koje koristimo sada je elektronski kontrolisana, a često i putem mreže.
Automobili nove generacije, na primjer, svi koriste sistem koji je zapravo kao računar. Isto važi i za druga prevozna sredstva koja koristimo.
Sve što prolazi kroz kompjuterski sistem može biti hakovano.
Narušavanje bezbjednosnog sistema vozila može ozbiljno da ošteti njegov rad. Tako hakeri mogu sve da oštete čak i iz daljine. A upravo to se nedavno dogodilo u Njemačkoj, tačnije tokom Uskršnjih praznika. Grupa hakera odlučila je da napadne skladište luksuznih jahti u ovoj zemlji. Magacin nije izabran nasumice. Žrtva napada Lucerne, jedan od najpoznatijih proizvođača jahti u Nemačkoj, poznati po tome što su napravili najdužu jahtu na svijetu, dužine 156 metara.
Prema onome što je izjavio predsjednik kompanije, napad je odmah bio primjećen i sprovele su se sve neophodne mjere u slučaju opasnosti, hitnim alarmiranjem nadležnih organa.
Što se tiče toga zašto su hakeri izabrali ovu kompaniju, ne postoje određene informacije, već samo spekulacije. Ono što znamo je da je unutar napadačkog bunkera bila jedna jahta u vlasništvu ruskog oligarha. Šteta je bila značajna, a uticala je i na druga plovila u vlasništvu ove njemačke kompanije.
Ali šta se zapravo dešava tokom hakerskog napada? Kad se jednom nađu u sistemu, hakeri probijaju najvažnije fajlove, šifruju ih i traže ogromnu nagradu za njihovo otvaranje. To je novi način za napad na bogate, kako bi ih ucijenili za novac. Hakeri obično biraju da napadnu velike imperije. Baš kao i Robin Hudovi modernog doba, oni pokušavaju da preraspodjele dio bogatstva koje je izgleda u rukama veoma malog broja ljudi.
Autor: Zach Crawford
Izvor: Persia Digest