Skip to main content
search
VijestiSvijet

Hapag i Seaspan naručuju od MAN-a, prenamjenu na metanol 60 motora

AAA

Izvor fotografije: Oliver Hoffmann / Shutterstock.com

Kampanja za uvođenje metanola i usvajanje zelenog metanola unutar pomorske industrije i dalje dobija na zamahu sa Hapag-Lloyd-om i vlasnikom flote Seaspan Corporation, koji su potpisali ugovor o obavezi energetske tranzicije sa MAN PrimeServ-om, nakon prodaje MAN Energy Solutions-a.

Prošlog mjeseca, Maersk je takođe najavio sa MAN-om, planove za testiranje prenamjene svojih motora na metanol, dok je Stena najavila da će sarađivati sa Wartsil-om na prenamjeni nekih od svojih trajekata.

MAN izvještava da će prema novom sporazumu isporučiti 15 rješenja za naknadnu ugradnju motora za prenamjenu plovila u floti Seaspan koja posluju prema dugoročnim čarterima u Hapag. Sporazum uključuje dodatnih 45 neobaveznih rješenja za naknadnu ugradnju motora.

Plovila trenutno pokreću pojedinačni motori tipa MAN B&W S90 na gorivo i postaće ME-LGIM motori sa duplim gorivom koji mogu da rade na zeleni metanol. Svaka konverzija može da osigura smanjenje CO2 od 50.000 do 70.000 tona svake godine prema MAN-u, kada motori rade na zeleni metanol.

Ovaj sporazum pokazuje jasnu namjeru da se podstakne tranzicija industrije prema transportu sa nultim emisijama ugljenika. Naknadna ugradnja postojećih motora u pogon sa duplim gorivom jedan je od najefikasnijih načina za smanjenje emisija štetnih gasova i postizanje veće produktivnosti i profitabilnosti iz postojeće brodske flote, uz istovremeno pružanje fleksibilnosti goriva i produženje radnog vijeka.

rekao je Thomas Leander, menadžer rješenja MAN Energy Solutions.

MAN ističe da je razvio efikasno rješenje za naknadnu ugradnju za svoju popularnu ME-seriju, koja ima oko 8.500 motora u upotrebi. Trenutno je, navode, više od 100 ME-LGIM motora sa duplim gorivom dizajniranih za rad na zeleni metanol naručeno ili u upotrebi. Maersk je izvijestio da planira da izvrši prvi remont sredinom 2024. koristeći jedno od svojih plovila u upotrebi, te da se ugovorom poziva na prenamjenu ukupno 11 brodova koji pružaju paket rješenja koji se sastoji od inženjeringa, dijelova, upravljanja projektima, tehničke pomoći na licu mjesta u brodogadilištu, pomoći pri ispitivanju na moru i usluge resertifikacije tokom rada.

Stena je ponudila nekoliko detalja o svojim planovima rekavši da će od 2025. godine biti prenamijenjeno nekoliko trajekata. Kompanija, međutim, ima iskustva u korištenju metanola posljednjih osam godina, dok će Maersk predstaviti svoju prvu novogradnju za rad na metanolu u narednim nedjeljama prije velikih kontejnerskih brodova sa duplim gorivom na metanol koji bi trebali biti lansirani od 2024. godine.

Interes za metanol brzo raste zbog njegove trenutne dostupnosti kao rješenja za smanjenje emisija. Metanol se već koristi prvenstveno za tankere koji prevoze hemiju. Iskustvo sa gorivom govori da mora da postoji skladištenje i druga infrastruktura, u odnosu na druga alternativna goriva koja se još razvijaju. Osim sve većeg popisa planiranih naknadnih ugradnji, prema podacima DNV-a naručeno je više od 150 plovila na metanol.

Iako čvrsto vjeruju u sve veće usvajanje metanola, DNV međutim upozorava na kratkoročne izazove. U najnovijem ažuriranju DNV je istakao da su “potrebna značajna ulaganja u proizvodnju zelenog metanola” kako bi se zadovoljila predviđena potražnja za alternativnim gorivom.

Izvor: The Maritime Executive

Podijeli vijest:

Leave a Reply