Skip to main content
search
VijestiNautika

Holistični pristup Siemens Energy-ja

AAA

Izvor fotografije: Mo Photography Berlin / Shutterstock.com

U potrazi za održivim rješenjima za tranziciju energetskog sistema, industrija superjahti nalazi se na ekološkom raskršću. Nedavna odluka Evropskog parlamenta o oštrom smanjenju štetnih emisija – zastrašujućih 2% do 2025, 20% do 2035. i 80% do 2050. u poređenju sa nivoima iz 2020. godine – ukazuje da je situacija i više nego alarmantna.

Međunarodna pomorska organizacija (IMO) napravila je korak dalje, sa ciljem potpune dekarbonizacije do 2050. godine. Ovi ciljevi predstavljaju značajne izazove, posebno za operatere kontejnerskih brodova, trajekata i velikih superjahti, naglašavajući hitnu potrebu za napuštanjem tradicionalnih rješenja baziranih na teškom mazutu i dizel generatorima.

Ali, kako stara izreka kaže, nužda je majka izuma. Siemens Energy se nada da će biti jedan od ključnih pokretača dekarbonizovane pomorske industrije. U saradnji sa dobavljačem gorivnih ćelija, Advent Technologies Holdings Inc., integrisan je sistem za proizvodnju struje na bazi metanola za brodove.

U razgovoru sa Superyacht News, potpredsjednica Siemens Energy-ja Jennifer Hooper, na pitanje, kako ovaj gigant pomorske industrije vidi primjenu ovih tehnologija u sektoru superjahti?

Projekat superjahte od 50 metara će u početku koristiti metanol gorivne ćelije kompanije Advent Technologies, odabrane kao održiv i pouzdan izvor pomoćne energije sa poboljšanom gustinom snage. Ovo rješenje gorivnih ćelija će se koristiti kao hibridni izvor energije (dizel motor u kombinaciji sa gorivnim ćelijama), omogućavajući čišću proizvodnju električne energije u poređenju sa konvencionalnim dizel motorima i generatorima.

“U prvih devet mjeseci 2022. godine, oko 61% svih novih narudžbi za izgradnju brodova mogli su koristiti alternativna goriva, pri čemu je metanol imao sve veći udio.” izjavljuje Hooper. “Takođe želimo vidjeti superjahte napajane isključivo metanolom, ali moramo razmisliti odakle ćemo nabaviti metanol.”

Liquid Wind, švedska tehnološka startup kompanija, je primjer jednog takvog partnerstva, koje je rezultiralo finalnom investicionom odlukom (FID) od strane Ørsted-a za projekat FlagshipOne.

Početak operacija planiran je za 2025. godinu sa ciljem proizvodnje 50.000 tona e-metanola godišnje kako bi se pomoglo u dekarbonizaciji globalne pomorske industrije. Sljedeći brodovi iz Flagship programa su standardizovani za proizvodnju 100.000 tona e-metanola godišnje.

Siemens Energy je isporučio tehnologiju baterija koja pokreću rastuću flotu nultih emisija komercijalnih brodova i trajekata širom svijeta. Međutim, Hooper objašnjava da će za superjahte sa standardnim dizajnom i potencijalnim okeanskim operativnim profilom, baterije možda biti korišćene u hibridnim konfiguracijama zajedno sa drugim bezugljeničnim rješenjima kao što su gorivne ćelije.

“Efikasnost energije je ključna”, kaže Hooper. “Takođe tražimo 50% efikasnosti gorivnih ćelija od Advent Technologies, što je bar 30 ili 40% efikasnije u poređenju sa standardnim dizel motorom. Tako da se nedostatak niže energetske gustine metanola može nadoknaditi većom efikasnošću sistema gorivnih ćelija.”

“Bez analitičkog pristupa, nismo sposobni dekarbonizovati pomorsku industriju. Ako ne razmišljamo holistično, svaki put kada riješimo jedan problem, stvaramo drugi problem u drugom dijelu procesa.”

Nakon završetka ovog projekta, Siemens Energy planira razvijati slična rješenja sa Advent Technologies za širi spektar poslovnih primjena izvan pomorstva, kao što su industrijska energetska rješenja. Tehnološka putanja koja će povećati trenutnu nominalnu vrijednost proizvedene električne energije za svaki modul gorivne ćelije deset puta će omogućiti upotrebu gorivnih ćelijskih rješenja kao primarnog izvora električne energije za pogonske sisteme u cijelom sektoru pomorstva.

Izvor: Superyacht News

Podijeli vijest:

Leave a Reply