Skip to main content
search
VijestiSvijetIstaknute Vijesti

“Idemitsu Maru” 1966: Prvi VLCC na svijetu

AAA

Izvor fotografije: svic / Shutterstock.com

Završetak izgradnje tankera “Idemitsu Maru” 1966. godine označio je prekretnicu za industriju prevoza nafte. Sa kapacitetom od 209.000 dwt-a, postao je prvi Very Large Crude Carrier (VLCC) na svijetu. Ovaj novosagrađeni tanker napravljen je u brodogradilištu Ishikawajima-Harima za kompaniju Idemitsu Tanker Co., Ltd. Bio je impresivnih 1.122 stopa dužine i opremljen parnim turbinama snage 33.000 konjskih snaga.

Vijesti o izgradnji ovog ogromnog plovila objavljene su krajem 1965. godine, a Nautical Chronicles su pažljivo pratili napredak u izgradnji ovog gigantskog tankera tokom cijele 1966. godine. U nizu publikacija tokom te godine, grčki čitaoci su imali priliku da budu informisani o izgradnji ovog “kolosa od 209.000 tona”, kako su ga nazivali u časopisu.

Od velikog interesa je rubrika „Tehnička pitanja” u broju Nautical Chronicles od 1. oktobra 1966. u kojoj se porede „Idemitsu Maru”, „Niso Maru”, najveći svjetski tanker iz 1962. godine, i „Tokyo Maru”, najveći tanker iz 1965.

“Nisso Maru” izgrađen je za 329 dana, “Tokyo Maru” za 228 dana, dok je izgradnja “Idemitsu Maru” završena za manje od 230 dana. Istovremeno, “Idemitsu Maru” je težio samo 31.000 tonu u poređenju sa znatno manjim “Nisso Maru” od 30.000 tona. U pogledu troškova izgradnje, uprkos većem stepenu automatizacije, procjenjuje se da je “Idemitsu Maru” koštao 73,3 dolara po toni, u poređenju sa 79,6 dolara za “Tokyo Maru” i 105 dolara po toni za “Nisso Maru.”

Ovo poređenje odražava napredak i specijalizaciju japanske brodogradnje u izgradnji super velikih tankera. Istovremeno, došlo je do značajnog poboljšanja u kvalitetu i lakom čeliku koji se koristi, kao i nivou automatizacije brodova.

Važno je napomenuti da je izuzetno veliki kapacitet ovog plovila značajno smanjio operativne troškove. Istovremeno, visok stepen automatizacije omogućio je posadu od samo 32 osobe. Pokazatelj napretka u automatizaciji trgovačkih brodova može se pronaći u izvještaju Nautical Chronicles od 1. aprila 1966. godine.

U izvještaju se ističe da su 1945. godine, prije više od dvadeset godina prije izgradnje “japanskog kolosa”, T2 tankeri kapaciteta 16.500 tona zahtijevali 43 ljudi za rad, što se smatralo malim brojem.

“Idemitsu Maru” označio je istorijski korak za japansku i globalnu brodogradnju, omogućavajući dizajn i izgradnju sve većih brodova za prevoz nafte. U periodu kada je “Idemitsu Maru” porinut, izvještaj u Nautical Chronicles  od 15. septembra 1966. godine navodi da je ukupno 52 broda sa kapacitetom većim od 150.000 dwt-a bilo naručeno širom svijeta, pri čemu je 34 od njih izgrađeno u Japanu, što pokazuje specijalizaciju koju su Japanci stekli u izgradnji velikih brodova za prevoz nafte.

Šezdesete godine su bile uzbudljiva decenija u kojoj su, u nekoliko uzastopnih godina, postavljani rekordi za najveće tankere na svijetu.

Izvor: naftikachronika.gr

Podijeli vijest:

Leave a Reply